Adölesanlara verilen temel iletişim eğitiminin iletişim becerisi ve benlik saygısına etkisi
The effect of basic communication training given to adolescents on communication skills and self-esteem
  1. Tez No: 957618
  2. Yazar: BADEL POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. MUALLA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, adölesanlara verilen temel iletişim eğitiminin, iletişim becerisi ve benlik saygısına etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma ön test- son test, kontrol gruplu yarı deneysel yöntemle 34 müdahale, 34 kontrol grubunda olmak üzere 68 öğrenci ile yürütülmüştür. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği (İBDÖ), Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği (CBSÖ) kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubuna 8 oturum Temel İletişim Eğitimi programı uygulanmıştır. Müdahale ve kontrol grubuna ön test ve son test uygulandıktan sonra sonuçların analizi yapılmıştır. Veriler SPSS 30 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sürekli değişkenlere ait veriler ortalama (x ̅), standart sapma (SS), medyan (M) ve çeyreklikler arası fark (IQR) değerleri kullanılarak raporlanmıştır. Kategorik değişkenlere ait verilerde sayı (n) ve yüzde (%) kullanılmıştır. Bulguların yorumlanmasında Ki-kare testi, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk testleri ve“Mann-Whitney U”testi kullanılmıştır. Eğitim sonrası İletişim Becerisi Değerlendirme Ölçeği için, temel iletişim eğitimi programının adölesanların iletişim becerilerini geliştirmede etkili olduğu bulunmuştur. Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği için ise, temel iletişim eğitimi programının adölesanların benlik saygısı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, temel iletişim eğitiminin adölesan bireylerin iletişim becerileri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki yarattığı, ancak benlik saygısı düzeylerinde anlamlı bir değişiklik oluşturmadığı saptanmıştır. Bu bulgular doğrultusunda, adölesanlara yönelik iletişim becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimlerin yaygınlaştırılması, bu eğitimlerin okul temelli programlara entegre edilmesi ve okul sağlığı hizmetleri kapsamında sistematik biçimde uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of basic communication skills training provided to adolescents on their communication skills and self-esteem. The research employed a quasi-experimental pretest-posttest control group design and was carried out with 68 students, consisting of 34 in the intervention group and 34 in the control group. Data were collected using a Personal Information Form, the Communication Skills Evaluation Scale (CSES), and the Coopersmith Self-Esteem Inventory (CSEI). The intervention group received an 8-session basic communication training program. Following the pretest and posttest applications administered to both the intervention and control groups, the data were analyzed. The analyses were conducted using SPSS version 30. For continuous variables, mean (x̅), standard deviation (SD), median (M), and interquartile range (IQR) values were reported. For categorical variables, frequency (n) and percentage (%) were used. In the interpretation of findings, Chi-square test, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, and Mann-Whitney U tests were employed. Post-training results revealed that the basic communication training program had a significant positive effect on adolescents' communication skills, as measured by the Communication Skills Evaluation Scale. However, no statistically significant effect was found on adolescents' self-esteem, as measured by the Coopersmith Self-Esteem Inventory. In conclusion, the basic communication training program was found to significantly improve adolescents' communication skills, whereas it did not lead to a significant change in their self-esteem levels. Based on these findings, it is recommended that communication skill-enhancing programs targeting adolescents be more widely implemented, integrated into school-based curricula, and systematically included within the scope of school health services.