Bazı organik boyar maddelerin katalitik bozunması için manyetik polimer fırça/metal nanopartikül hibrit malzemelerin hazırlanması
Preparation of magnetic polymer brush/metal nanoparticle hybrid materials for the catalytic degradation of certain organic dyes
- Tez No: 957620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECDET KARAKOYUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında, manyetik olarak geri kazanılabilir bir Pd-PAAm@Fe₃O₄ nanokatalizör, yüzey aşılama ve indirgeme yöntemleriyle başarıyla sentezlenmiştir. Poliakrilamid (PAAm) zincirleri Fe₃O₄ yüzeyine güçlü şekilde bağlanmış ve Pd⁰ nanoparçacıkları toksik indirgeme ajanları kullanılmadan homojen bir şekilde dağılmıştır. Geliştirilen bu nanokatalizör, 2-nitrofenol (2-NP), 4-nitrofenol (4-NP), 2,4-dinitrofenol, 2-nitroanilin (2-NA), 4-nitroanilin (4-NA) ve 2,4-dinitroanilin gibi çeşitli nitro aromatik bileşiklerin indirgenmesinde yüksek katalitik performans göstermiştir. Reaksiyonlar yalancı birinci dereceden kinetiğe uygun şekilde ilerlemiştir. Ayrıca, metil oranj, metilen mavisi ve metil kırmızısı gibi boyar maddelerin bozunumunda da etkili olmuş; metil oranjı yalnızca 45 saniyede %100 bozundurmuştur. VSM analizi süperparamanyetik özellikleri ortaya koyarken, XRD, SEM ve TEM karakterizasyonları yapının morfolojik ve kristal kararlılığını doğrulamıştır. XPS analizi ile Pd⁰ türlerinin varlığı teyit edilmiştir. Katalizör, 4-NP indirgenmesi sırasında beş ardışık çevrim boyunca %99'un üzerinde etkinliğini korumuş ve düşük seviyede Pd sızması (0.10–0.16%) göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, bu nanokatalizörün çevresel arıtım uygulamaları için umut vadeden, yeniden kullanılabilir bir malzeme olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a magnetically recoverable Pd-PAAm@Fe₃O₄ nanocatalyst was successfully synthesized by surface grafting and reduction methods. Polyacrylamide (PAAm) chains were strongly attached to the Fe₃O₄ surface, and Pd⁰ nanoparticles were homogeneously dispersed without using toxic reducing agents. This developed nanocatalyst showed high catalytic performance in the reduction of various nitro aromatic compounds such as 2-nitrophenol (2-NP), 4-nitrophenol (4-NP), 2,4-dinitrophenol, 2-nitroaniline (2-NA), 4-nitroaniline (4-NA), and 2,4-dinitroaniline1. The reactions proceeded in accordance with pseudo-first-order kinetics. Furthermore, it was also effective in the degradation of dyes such as methyl orange, methylene blue, and methyl red; it degraded methyl orange 100% in just 45 seconds. VSM analysis revealed superparamagnetic properties, while XRD, SEM, and TEM characterizations confirmed the morphological and crystal stability of the structure. The presence of Pd⁰ species was confirmed by XPS analysis. The catalyst maintained over 99% effectiveness during five consecutive cycles during 4-NP reduction and showed a low level of Pd leaching (0.10–0.16%). The obtained results indicate that this nanocatalyst is a promising, reusable material for environmental remediation applications.