Besi sığırı rasyonlarında tanen ve maya kullanımının besi performansı, bazı kan ve rumen parametreleri ile bazı karkas özellikleri üzerine etkisi
Effects of tannins and yeast usage in beef cattle rations on fattening performance, some blood and rumen parameters and some carcase characteristics
  1. Tez No: 957621
  2. Yazar: ÖZGE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni, Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma besi sığırı rasyonlarına kondanse tanen ve canlı maya ilavesinin besi performansı ile bazı rumen ve kan analizlerine etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 15 aylık yaşta ortalama 520 kg canlı ağırlıkta 32 adet holştayn, melez ırklarda erkek besi sığırı kullanılmıştır. Her biri 4'er hayvandan oluşan 2'şer tekrarlı 4 gruba ayrılmışlardır. (2 grup kontrol, 2 grup Maya, 2 grup Tanen, 2 grup Tanen+Maya) Hayvanlar, fabrika yemi, arpa, mısır, saman, yonca, mısır silajı içeren aynı rasyon ile beslenmişlerdir. Çalışmada tanen kaynağı olarak Quebracho (Schinopsis spp.) kökenli kondanse tanen kullanılmış ve hayvan başına günlük 30 gram olacak şekilde rasyona ilave edilmiştir. Canlı maya kaynağı olarak 1,2 × 10¹¹ CFU/g yoğunlukta Saccharomyces cerevisiae içeren bir ürün tercih edilmiş ve hayvan başına günlük 50 gram dozda uygulanmıştır. Araştırma 1 ay alıştırma, 5 ay deneme olmak üzere 6 ay sürmüştür. 16., 36., 69., 125. günlerde hayvanlar aç olarak tartılmış ve canlı ağırlık artışları belirlenmiştir. Deneme başlangıcında (1. gün), 36. gün, 69. gün, 125. gün kan ve rumen sıvısı örnekleri alınmıştırÖlçümler itibariyle gruplar arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı değildir (p > 0,05). Günlük canlı ağırlık artışları bakımından gruplar arasında belirgin ve istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlemlenmemiştir (p > 0,05) Gruplar arasında yem tüketimleri arasında belirgin farklar bulunmazken, yemden yararlanma oranları kontol grupta 8,53, tanen grubunda 10,93, maya grubunda 9,65, tanen+maya grubunda 12,36 olarak tespit edilmiştir. Grupların karkas ağırlığı ve karkas randımanı bakımından karşılaştırılması yapılmış olup, istatistiksel analizler sonucunda gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p > 0,05). Karkas ağırlığı, kontrol grubunda 397,45 ± 20,79 kg, Tanen grubunda 414,95 ± 10,59 kg, Maya grubunda 416,98 ± 14,21 kg ve Maya+Tanen grubunda 421,52 ± 21,46 kg olarak belirlenmiştir. En yüksek karkas ağırlığı Maya+Tanen grubunda tespit edilmiştir (p > 0,05). Karkas randımanı, kontrol grubunda %55,00 ± 0,37, Tanen grubunda %56,62 ± 1,38, Maya grubunda %59,00 ± 0,73 ve Maya+Tanen grubunda %56,62 ± 2,52 olarak ölçülmüştür. Maya grubunun ortalama olarak en yüksek karkas randımanına sahip olduğu görülmekle birlikte, gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p = 0.32). Çalışmada, farklı besleme gruplarının belirli biyokimyasal parametreler üzerindeki etkileri dört farklı ölçüm zamanında değerlendirilmiştir. Üre, kan üre azotu (BUN), glikoz (GLU), total protein (TP), albümin (ALB), trigliserit (TG), kolesterol (CHOL), kalsiyum ve fosfor düzeyleri incelenmiş olup, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösteren parametreler belirlenmiştir. TP, ALB, TG, CHOL seviyelerinde anlamlı farklılıklar saptanmazken (p > 0,05), üre, BUN, kalsiyum ve fosfor düzeylerinde anlamlı farklar tespit edilmiştir (p < 0,05). Araştırmada rumen sıvısı parametreleri yönünden gruplar arasında asetik asit (AA), izovalerik asit (IVA), toplam kısa zincirli yağ asitleri (TSCFA), kısa zincirli yağ asitleri (SCFA) düzeylerinde anlamlı farklar (p < 0,05) gözlenmiş; gruplar arasında propiyonik asit (PA), bütirik asit (BA), valerik asit (VA), izobütirik asit (IBA), dallanmış zincirli yağ asitleri (BSFA), amonyak ve pH değişiklikleri arasındaki farklar istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır (p > 0,05). Sonuç olarak; mevcut deneme süresinde kullanılan yem katkılarının belirtilen dozlarda besi performansına etkileri sınırlı olmuştur. Ancak katkı uygulanan bazı parametrelerde sayısal değişimlerin gözlenmesi, tanen ve mayanın biyolojik etkilerinin var olabileceğini göstermektedir. Etkilerin sınırlı olmasında sığırın ırkı, deneme süresi, kullanılan katkıların dozu, rasyonun bileşenleri gibi faktörlerin etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu katkıların yüksek canlı ağırlıklı besi sığırı rasyonlarında etkilerinin incelenmesi için daha büyük örneklem gruplarında, daha yüksek dozlarda besleme çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of condensed tannin and live yeast supplementation to beef cattle diets on fattening performance and some rumen and blood analyses. In the study, 32 male crossbred beef cattle with an average live weight of 520 kg at the age of 15 months were used. They were divided into 4 groups, each consisting of 4 animals, with 2 replicates. (2 groups control, 2 groups Yeast, 2 groups Tannin, 2 groups Tannin+Yeast). The animals were fed with the same ration containing factory feed, barley, corn, straw, alfalfa, corn silage. In the study, condensed tannin from Quebracho (Schinopsis spp.) was used as the tannin source and added to the diet at a daily dose of 30 grams per animal. A product containing Saccharomyces cerevisiae at a concentration of 1.2 × 10¹¹ CFU/g was chosen as the live yeast source and administered at a daily dose of 50 grams per animal. The study lasted for 6 months, 1 month of acclimatization and 5 months of trial. On the 16th, 36th, 69th, 125th days, the animals were weighed hungry and their live weight gains were determined. Blood and rumen fluid samples were taken at the beginning of the trial (day 1), day 36, day 69, day 125. The differences between the groups in measurements were not statistically significant (p > 0.05). No significant and statistically significant differences were observed between the groups in terms of daily live weight increases (p > 0.05). While there were no significant differences in feed consumption between the groups, feed conversion ratios were determined as 8.53 in the control group, 10.93 in the tannin group, 9.65 in the yeast group and 12.36 in the tannin+yeast group. The groups were compared in terms of carcass weight and carcass yield and as a result of the statistical analyzes, no significant difference was found between the groups (p > 0.05). Carcass weight was determined as 397.45 ± 20.79 kg in the control group, 414.95 ± 10.59 kg in the Tannin group, 416.98 ± 14.21 kg in the Yeast group and 421.52 ± 21.46 kg in the Yeast+Tannin group. The highest carcass weight was determined in the Yeast+Tannin group (p > 0.05). Carcass yield was measured as 55.00 ± 0.37% in the control group, 56.62 ± 1.38% in the Tannin group, 59.00 ± 0.73% in the Yeast group and 56.62 ± 2.52% in the Yeast+Tannin group. Although it was seen that the yeast group had the highest average carcass yield, the difference between the groups was not statistically significant (p = 0.32). In the study, the effects of different feeding groups on specific biochemical parameters were evaluated at four different measurement times. Urea, blood urea nitrogen (BUN), glucose (GLU), total protein (TP), albumin (ALB), triglyceride (TG), cholesterol (CHOL), calcium and phosphorus levels were examined and parameters showing statistically significant differences between the groups were determined. While no significant differences were detected in TP, ALB, TG, CHOL levels (p > 0.05), significant differences were detected in urea, BUN, calcium and phosphorus levels. (p < 0.05) In the study, significant differences (p < 0.05) were observed in the levels of acetic acid (AA), isovaleric acid (IVA), total short chain fatty acids (TSCFA), short-chain fatty acids (SCFA) among the groups in terms of rumen fluid parameters; the differences between the groups in propionic acid (PA), butyric acid (BA), valeric acid (VA), isobutyric acid (IBA), branched chain fatty acids (BSFA), ammonia and pH changes were not found to be statistically significant. (p > 0.05). As a result; the effects of the feed additives used in the current trial period on fattening performance at the specified doses were limited. However, the observation of numerical changes in some parameters to which additives were applied indicates that there may be biological effects of tannin and yeast. It is thought that factors such as cattle breed, trial period, dose of additives used, and components of the ration may be effective in the limited effects. To examine the effects of these additives in high live weight beef cattle diets, larger sample groups and higher dose feeding studies are needed.