Bariatrik cerrahi geçiren hastaların taburculuğa hazır olma düzeyleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of dischargereadiness levels and affecting factors in patients undergoing bariatric surgery
  1. Tez No: 957625
  2. Yazar: NUR SEDA BURSALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ÇATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırmada, bariatrik cerrahi geçiren hastaların taburculuğa hazır olma düzeylerinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel türdedir. Araştırmada etik kurul izni, kurum izni ve katılımcılardan gerekli onamlar alınmıştır. Araştırma, bariatrik cerrahi geçiren ve örnekleme dahil edilme kriterlerini taşıyan 142 hasta ile yürütülmüştür. Veriler, Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu ve Taburcu Olmaya Hazır Olma Ölçeği Kısa Formu- Hasta Öz Değerlendirme Formu kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Araştırmada bariatrik cerrahi geçiren hastaların taburculuğa hazır olma düzeyleri 8.27 ± 1.39 ortalama puan ile“fazla hazır”bulunmuştur. En yüksek puan,“Beklenen Destek”alt boyutunda (9.22 ± 1.39); en düşük ise“Bilgi”alt boyutunda (7.19 ± 2.76) bulunmuştur. Hastaların taburculuğa hazır olma durumlarını ameliyat öncesi hastanede kalınan gün sayısı, ameliyat sonrası kalınan gün sayısı, hastanede kalınan toplam gün sayısı ve uygulanan cerrahi prosedürün etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the level of readiness for discharge and the factors affecting patients who underwent bariatric surgery. Method: The study is descriptive and cross-sectional. Research ethics committee approval, institutional approval and necessary consents of patients were obtained in this study. The study was conducted with 142 patients who had bariatric surgery and met inclusion criteria for sample. Data were collected using Patient Information Form and Short Form of the Readiness for Hospital Discharge Scale- Patient Self-Assessment Form. Results: In the study, the level of readiness for discharge who had bariatric surgery was found to be“overready”with an average score of 8.27 ± 1.39. The highest sub-dimension score was found in the expected sub-dimension (9.22 ± 1.39), and the lowest sub-dimension score was found in the“information”sub-dimension (7.19 ± 2.76). It was determined that the number of days spent in the hospital before surgery, the number of days spent in the hospital after surgery, the total number of days spent in the hospital, factors of applied surgical procedure affected the readiness for discharge.