Avrupa yeşil mütabakatı ve alüminyum döküm sektörüne etkisi
The European green deal and its impact on the aluminum
  1. Tez No: 957630
  2. Yazar: SİBEL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Alüminyum, hafifliği ve yüksek dayanıklılığı sayesinde inşaattan ulaşıma, içecek ambalajından elektroniğe kadar pek çok sektörde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Talebin bu denli yoğun olması ve Türkiye'nin özellikle Avrupa ülkelerine yoğun alüminyum ihracatı gerçekleştiren bir ülke konumunda bulunması, sektörün Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM)'na uyum sağlamasını zorunlu kılmaktadır. Alüminyum sektöründe karbon ayak izi hesaplamalarına yönelik bazı çalışmalar bulunmakla birlikte, sürecin henüz yeni olması nedeniyle Avrupa Yeşil Mutabakatı ile ilgili sektöre dair kapsamlı çalışmalar son derece sınırlıdır. Bu çalışma kapsamında, Tekirdağ il sınırlarında yer alan bir ikincil alüminyum tesisi seçilmiş ve 2024 yılı için sera gazı emisyon hesaplaması yapılmıştır. Hesaplamada, tesisin doğrudan sera gazı emisyonlarının yanı sıra, satın alınan elektrik nedeniyle oluşan dolaylı sera gazı emisyonları ve gömülü emisyonlar da dikkate alınmıştır. Yapılan hesaplama sonucunda, tesisin yıllık emisyon miktarı ile ürün bazlı karbon emisyon değeri belirlenmiş ve ham madde temin edilen ülkeye göre emisyon değerlerinin nasıl değiştiği Yeşil Mutabakat çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum, due to its light weight and high durability, has a wide range of applications in various sectors, from construction and transportation to beverage packaging and electronics. The high demand for aluminum and Turkey's position as a major exporter of aluminum to European countries make it essential for the sector to comply with the Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM). Although there are some studies on carbon footprint calculations in the aluminum sector, due to the relatively new nature of the process, there is no comprehensive study related to the European Green Deal for the sector. In this study, a secondary aluminum plant located within the borders of Tekirdağ Province was selected, and greenhouse gas emissions calculations for the year 2024 were made. The calculation includes not only the plant's direct greenhouse gas emissions but also the indirect emissions resulting from purchased electricity and embodied emissions. As a result of the calculations, the plant's annual emissions and product-based carbon emissions were determined, and the variation in emission values depending on the country of origin of raw materials was evaluated within the framework of the Green Deal.