Exploring leadership configurations in decision-making interactions in a turkish software engineering company: An ethnomethodological multimodal conversation analysis
Türkiye'deki bır yazılım mühendisliği şirketinde karar alma etkileşimlerinde liderlik yapılanmalarını incelemek: Etnometodolojik multimodal bir konuşma çözümlemesi
- Tez No: 957634
- Danışmanlar: DOÇ. HALE IŞIK GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 459
Özet
Bu tez, Türkiye'deki bir yazılım mühendisliği şirketinde yer alan üç farklı yazılım geliştirme ekibinde liderliğin söylem yoluyla nasıl inşa edildiğini incelemekte ve kolektif ile hiyerarşik liderlik arasındaki etkileşimi analiz etmektedir. Çalışmada Multimodal Konuşma Çözümlemesi yöntemi kullanılarak, ekiplerin günlük toplantılar sırasında ilerlemelerini rapor ettikleri karar alma anlarında liderliğin nasıl gerçekleştiği 20 saatlik veri üzerinden araştırılmaktadır. Bu bağlamda, tez hem küresel hem de yerel literatürdeki boşluklara yanıt vererek (Fairhurst vd., 2020), yazılım mühendisliği bağlamında liderlik çalışmalarına dil temelli ilk katkıyı sunmaktadır. Analiz, proje direktörü, takım liderleri, geliştiriciler, analiz uzmanları, test uzmanları ve diğer katılımcılar arasındaki etkileşim dinamiklerine odaklanmakta; deontik ve epistemik otorite kavramlarını (Stevanovic & Peräkylä, 2012; Heritage & Raymond, 2005) kullanarak liderliğin etkileşim içerisinde nasıl kurulduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular, liderliğin anlık söylemsel ve çok modlu pratikler aracılığıyla birlikte inşa edildiğini ve farklı ekiplerin hem kendine özgü hem de örtüşen liderlik yapılarını sergilediğini göstermektedir. Tez, eleştirel liderlik çalışmaları (Alvesson & Spicer, 2014; Collinson, 2005, 2011) ve söylemsel liderlik literatürüne (Fairhurst, 2007; Schnurr & Schroeder, 2019) katkı sağlarken, Türkiye'de çalışma yaşamı söylemi üzerine yapılan sınırlı araştırmalara da yeni açılımlar sunmaktadır. Ayrıca, liderlik, işyeri iletişimi ve yazılım mühendisliğiyle ilgilenen uygulamalı dilbilim araştırmacılarına ve uygulayıcılara ampirik bulgulara dayalı değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates how leadership is discursively constructed in three different software development teams within a Turkish software engineering company and analyzes the interplay between collective and hierarchical leadership. The study uses Multimodal Conversation Analysis and examines 20 hours of daily team meetings to explore how leadership is enacted during decision-making episodes as teams report their progress. It offers the first linguistically grounded contribution to leadership studies in this context, addressing several gaps in both global and local literature (Fairhurst et al., 2020). The analysis focuses on interactional dynamics among the project director, team leaders, developers, analysts, testers, and other participants, and employs the concepts of deontic and epistemic authority (Stevanovic & Peräkylä, 2012; Heritage & Raymond, 2005). The findings reveal how leadership is co-constructed in situ through discursive and multimodal practices, and how different teams exhibit both unique and overlapping leadership configurations. It further contributes to ongoing debates in critical leadership studies (Alvesson & Spicer, 2014; Collinson, 2005, 2011), and the sociolinguistic body of literature on discursive leadership (Fairhurst, 2007; Schnurr & Schroeder, 2019) and brings new insights to workplace discourse studies in Turkey, an underexplored context in this field. It further contributes to applied linguistics by offering empirically grounded insights for researchers and practitioners interested in leadership, workplace communication, and software engineering.