Kalman filtresi ve ardışık ellipsoidler yöntemi
Kalman filtering and segmential ellipsoid method
- Tez No: 95764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİL ALİEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KALMAN FİLTRESİ ve ARDIŞIK ELLİPSOİDLER YÖNTEMİ Nurşen DEMİREL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Fazil ALİEV Bu çalışmada, öncelikle, otomatik kontrol ve sinyal işlemede bazı sistemler için basit ve etkili ardışık bir Algoritma üzerinde durulmuştur. Ağırlıklandırılmış faktör içermekte olan bu Algoritma, literatürde Sınırlı Ellipsoid Algoritması olarak bilinmektedir. Buna dayalı olarak En Küçük Kareler Yöntemi ile arasındaki yakın ilişki incelenmiştir. Sistem gürültüsünün sınırlı olduğu varsayımı altında sistemin parametreleri tahmini yapılmış, parametrelerin tahmin edilen değerlerinin gerçek değerlerini içeren bölgeye asimptotik olarak yakınsadığı gösterilmiş ve yakınsamalar değerlendirilmiştir. Algoritmanın simülasyon çalışması yapılarak tahmin edilen değerlerin gerçek değerlere yakın olduğu gözlenmiştir. Buna ek olarak, Ellipsoidler çizdirilerek değerlerin nasıl yerleştiği ve kare uzaklıklarının küçüldüğü gösterilmiş, Algoritma ile elde edilen bölgenin tatminkar olduğu gözlenmiştir. 2000, 45 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Kalman Filtresi, Sınırlı Ellipsoid Algoritmaları, Sınırlı Gürültü Değişkeni, En Küçük Kareler Yöntemi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis KALMAN FILTERING AND SEGMANT1AL ELLIPSOID METHOD Nurşen DEMİREL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Fazil ALİEV In this study, a simple and effective recursive Algorithm was presented for some systems on automatic control and signal processing. The Algorithm that includes weighting factor was known as bounded Ellipsoid Algorithm. The relationship between bounded Ellipsoid Algorithm and the Recursive Least Squares Method was searched. Under the hypothesis of bounded (limited) system disturbance, parameters of system were predicted. It was shown that predicted parameters converged asymptotically the region that contains the true values of parameters. Also, the values of convergence were interpreted. Use of simulation Algorithm showed that predicted values were very close to true values of paremeters. additionally Ellipsoids were drawn to show how it fits. It was shown that dimensions became smaller and the region calculated by Algorithm was satisfactory. 2000, 45 pages Key Words : Kalman Filtering, Bounded Ellipsoid Method, Bounded Disturbance Parameter, Least Squares Method.