Düşük değerli linyitin tarımda kullanılma olanağı
The Possibility of using low grade lignite in agriculture
- Tez No: 95766
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKHAN ÇAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DÜŞÜK DEĞERLİ LİNYİTİN TARIMDA KULLANILMA OLANAĞI Gamze DEPEL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Gökhan ÇAYCI Jüri: Prof.Dr. Mustafa KAPLAN Doç.Dr.Gökhan ÇAYCI Doç.Dr.Abdullah BARAN Bu araştırma, Afşin-Elbistan kaynaklı düşük değerli (ham) linyit materyalinin tarımda kullanım olanaklarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Başlangıçta yüksek miktarda çözünebilir tuzun, bitki üzerine toksik etkisini önlemek amacıyla, ham linyit materyali deneme öncesi yıkama işlemine tabii tutulmuştur. Bu işlemin, ortamın kimyasal özellikleri ve bitki gelişimini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Çalışmada, toprak ve ham linyit materyalinden oluşan % 0, %1, %2, %3, %4, %5, %7 ve %10 oranlarında sekiz farklı karışım hazırlanmıştır. Deneme bitkisi olarak biber (Capsicum annum L.) bitkisi seçilmiş ve sera koşullarında yetiştirilmiştir. Kullanılan materyal ve karışımların bazı fiziksel, kimyasal ve fizikokim yasal özellikleri belirlenmiş ve üç aylık bitki gelişiminin ardından bitkiler hasat edilmiştir. Toprağa artan düzeylerde uygulanan ham linyit materyalinin bitkinin yaprak ve kök gelişimini artırdığı buna karşın, meyve verimi üzerine önemli bir etkisi olmadığı belirlenmiştir. Artan materyal dozlarına bağlı olarak yaprağın N, P, K ve Ca kapsamı genelde artış göstermiştir. 2000, Sayfa: 54 ANAHTAR KELİMELER: Linyit, organik madde, hümik asit, biber
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE POSSIBILITY OF USING LOW GRADE LIGNITE IN AGRICULTURE Gamze DEPEL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Gökhan ÇAYCI Jury: Prof.Dr. Mustafa KAPLAN Assoc.Prof.Dr. Gökhan ÇAYCI Assoc.Prof.Dr. Abdullah BARAN The objective of this research was to determine the use of possibilities of low grade lignite material, originating from Afşin -Elbistan region, for agricultural uses. At first, to hinder the toxic effect of high contents of soluble salts in lignite to plant growth, lignite material was leached. It was found that this process affected chemical properties of media and plant growth, positively. In this research, the lignite material applied to the soil at the rates of 0 %, 1%, 2 %, 3%, 4%, 5%, 7% and 10 % and eight different mixtures were prepared from soil and lignite. Pepper (Capsicum annum L.) plant was selected as test plant and it was grown under greenhouse condition. Some chemical, physical and physicochemical properties of mictures were determined and after a three month growing period, plants were harvested. Low grade lignite material applied on the soil increased leaf and root growth but, fruit production was not affected from increasing doses of low grade lignite. N, P, K and Ca contents of leaves generally increased with regard to increasing lignite doses. 2000, Pages: 54 KEY WORDS: Lignite, organic matter, humic acid, pepper (Capsicum annum L.) 11