Sıvı metallerde ve alaşımlarda elektriksel öz direncin korrelasyon fonksiyonu yöntemiyle hesaplanması
Calculation of the electrical resistivity iı liquid metals and alloys by the correlation function technique
  1. Tez No: 95767
  2. Yazar: HAMDİ DAĞISTANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Ziman formülü kullanılmaksızın sıvı alkali metal ve alaşımlarının özdirencinin hesabında deneyle daha uyumlu olan sonuçlar elde etmek ve bu formülün yetersiz kaldığı noktaları vurgulamaktır. Bu hedef doğrultusunda, literatürde lineer tepki teorisi olarak bilinen Kubo formülünden türetilen alternatif bir formül kullanılmıştır. Direnç hesaplanmasında gerekli olan, Animalu ve Heine metoduna dayanan sanki-potansiyel ve Percus-Yevick denkleminden elde edilen yapı faktörü eğrileri çizilmiştir. Ortaya konan bu alternatif formül ile, sıvı alkali sodyum ve potasyumun metallerinin özdirenç sıcaklık davranışı incelenmiştir. Ayrıca sıvı sodyum potasyum alaşımının özdirencinin konsantrasyona göre değişiminin, Nordheim parabolü şeklinde bir davranış gösterdiği görülmüştür. Elde edilen tüm sonuçların, daha önce elde edilenlerden daha iyi olduğu tespit edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER : İkili alaşımlar, konsantrasyon, Kubo formülü, Percus-Yevick denklemi, sanki-potansiyel, sıvı alkali metaller, yapı faktörü, özdirenç
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, is to obtain closer results with the experiment in calculating the resistivity of liquid alkali metals and alloys without using the Ziman formula and to indicate the points which the Ziman formula remains insufficient. For this aim, an alternative formula has been used, which is derived from the Kubo formula and which is known as the linear response theory in litterature. The pseudopotential curve which depends on Animalu and Heine method and the structure factor curves which are derived from the Percus-Yevick equation have been drawn which are necessary for the calculation of the resistivity. With this alternative formula, the temperature behaviour of the resistivity for the liquid alkali sodium and potassium metals has been examined. Besides, it has been seen that the variation of the resistivity of the sodium- potassium alloy according to the concentration behaves as the Nordheim parabola. It has been observed that the obtained results are better than the previous ones.KEY WORDS: Binary alloys, concentration, Kubo formula, liquid alkali metals, Percus-Yevick equation, pseudopotential, resistivity, structure factor