Cumhuriyet sonrası yazılan solo obua eserlerinin teknik ve müzikal olarak incelenmesi: İlhan Usmanbaş, Mete Sakpınar, Hatıra Ahmedli Cafer, Mahir Cetiz, Armağan Durdağ
A technical and musical analysis of solo oboe works composed after the establishment of the republic: İlhan Usmanbaş, Mete Sakpinar, Hatira Ahmedli Cafer, Mahir Cetiz, Armağan Durdağ
- Tez No: 957665
- Danışmanlar: PROF. SABRİYE ÖZKAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de batı müziğinin gelişimi anlatılmış, Çağdaş Türk Bestecileri kuşaklara ayrılarak tanıtılmış, aşağıda belirtilen eserler teknik ve müzikal olarak incelenmiştir: •İlhan Usmanbaş – Mavi Üçgen •Mete Sakpınar – İstanbul •Hatıra Ahmedli Cafer – Monolog II •Mahir Cetiz – 8 Epigram •Armağan Durdağ – Morun Sonsuz Tonları Çalışmada öncelikle besteciler hakkında bilgi verilmiş, sonrasında eserlerin yazımlarına dair bilgilere yer verilmiştir. Eserlerin form ve armonik olarak analizi yapıldıktan sonra kesitler üstünde gösterilerek, yazım ve çalım tekniklerine ve müzikal öğelere değinilmiştir. Analiz yapılırken bestecilerin kendi notları ve kişisel görüşmeler de göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study explores the development of Western music in Turkey, introduces Contemporary Turkish Composers by categorizing them into generations, and provides a technical and musical analysis of the following works: •İlhan Usmanbaş – Blue Triangle •Mete Sakpınar – Istanbul •Hatıra Ahmedli Cafer – Monologue II •Mahir Cetiz – 8 Epigrams •Armağan Durdağ – The Infinite Shades of Purple The study begins with background information on the composers, followed by insights into the compositional processes of the selected works. Each piece is analyzed in terms of form and harmony, with specific excerpts highlighted to discuss compositional and performance techniques, as well as musical elements. The analyses also take into account the composers' own notes and personal interviews.