Özel yetenekli öğrenci eğitiminde görsel sanatlar dersine entegre edilen harezmi eğitim modeli üzerine tasarım tabanlı bir araştırma
A design-based research on the harezmi education model integrated into visual arts course in the education of gifted students
- Tez No: 957682
- Danışmanlar: PROF. AYŞE DİLEK KIRATLI ERTEP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu araştırmada, özel yetenekli öğrencilerin eğitiminde Görsel Sanatlar Dersine entegre edilen Proje Tabanlı Harezmi Eğitim Modeli kullanımına yönelik öğrenci ve öğretmenlerin uygulama süreci ve uygulanan etkinliklere ilişkin görüşlerinin, öğrenci kazanımları ve uygulamada ortaya çıkan ürünlerin öğrenciler üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada yöntem olarak nitel araştırma tercih edilmiştir. Tasarım geliştirme ve uygulama süreci hem araştırmacının hem de katılımcıların iş birliğiyle gerçek uygulama ortamında yürütüldüğü için araştırmada tasarım tabanlı araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ÖYG (Özel Yetenekleri Geliştirme Programı) grubundaki 16 özel yetenekli öğrenci ile Harezmi Eğitim Modeli'ni uygulayan 4 branş öğretmeni oluşturmaktadır. 14 hafta olarak gerçekleştirilen uygulama sürecinde araştırmanın amacı ve alt amaçlarına göre farklı nitel veri toplama araçları kullanılarak veriler elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin Harezmi Eğitimi Modeli ile farklı disiplinlere ait konular arasında ilişki kurdukları ve çoklu bakış açısı geliştirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, aims to determine the opinions of students and teachers regarding the implementation process and the activities implemented regarding the use of the Project-Based Harezmi Education Model integrated into the Visual Arts Course in the education of gifted students, student achievements and the effects of the products that emerged in the application on the students. Qualitative research was preferred as the method in the study. Since the design development and application process was carried out in a real application environment with the cooperation of both the researcher and the participants, the design-based research model was used in the study. The study group of the study consisted of 16 gifted students in the OYG (Special Abilities Development Program) group and 4 branch teachers who implemented the Harezmi Education Model. During the 14-week application process, data were obtained using different qualitative data collection tools according to the purpose and sub-purposes of the study. As a result of the research, it was seen that both teachers and students established relationships between the Harezmi Education Model and subjects belonging to different disciplines and developed multiple perspectives.