Bazı tiyazol türevlerinin X-ışını kristalografisi, yoğunluk fonksiyon teorisi ile yapılarının aydınlatılması ve moleküler docking çalışmaları
X-ray crystallography of some thiazole derivatives,structure elucidation by density functional theory andmolecular docking studies
  1. Tez No: 957723
  2. Yazar: ZEYNEP TÜRKMEN BULCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, iki yeni tiyazol bazlı heterosiklik bileşik (TYZ1 ve TYZ2) sentezlendi ve tek kristal X-ışını kırınımı yoluyla tam olarak karakterize edildi; bu da moleküler geometrileri ve kristal paketleme düzenlemeleri hakkında ayrıntılı bilgiler sağladı. Hirshfeld yüzey analizi ve karşılık gelen 2B parmak izi çizimleri, moleküller arası etkileşimleri görselleştirmek ve ölçmek için kullanıldı ve hidrojen bağı, π–π istiflenmesi ve van der Waals temaslarından gelen baskın katkıları ortaya koydu. 3QX3 proteinine karşı moleküler docking çalışmaları, her iki bileşik için de olumlu bağlanma afiniteleri gösterdi; TYZ2 üstün bağlanma enerjisi ve π istiflenmesi ve önemli aktif bölge kalıntılarına sahip çoklu hidrojen bağları dahil olmak üzere daha kapsamlı kovalent olmayan etkileşimler sergiledi. B3LYP/6-31G(d,p) düzeyinde YFT hesaplamaları, moleküler geometrileri optimize etmek, elektrostatik potansiyel yüzeylerini analiz etmek ve sınır moleküler orbitallerini (FMO'lar) keşfetmek için gerçekleştirildi, docking sonuçlarını daha da destekledi ve elektronik özellikler ve reaktivite profilleri hakkında değerli bilgiler sağladı. Birleştirilmiş kristalografik, hesaplamalı ve moleküler docking araştırmaları, bu tiyazol türevlerinin potansiyel biyoaktif iskeleler olarak daha fazla geliştirilmek üzere umut verici yapısal özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, two novel thiazole-based heterocyclic compounds (TYZ1 and TYZ2) were synthesized and fully characterized through single-crystal X-ray diffraction, providing detailed insights into their molecular geometries and crystal packing arrangements. Hirshfeld surface analysis and corresponding 2D fingerprint plots were employed to visualize and quantify the intermolecular interactions, revealing dominant contributions from hydrogen bonding, π–π stacking, and van der Waals contacts. Molecular docking studies against the 3QX3 protein demonstrated favorable binding affinities for both compounds, with TYZ2 exhibiting superior binding energy and more extensive non-covalent interactions, including π-stacking and multiple hydrogen bonds with key active site residues. DFT calculations at the B3LYP/6-31G(d,p) level were performed to optimize molecular geometries, analyze electrostatic potential surfaces, and explore frontier molecular orbitals (FMOs), further supporting the docking outcomes and providing valuable insights into electronic properties and reactivity profiles. The combined crystallographic, computational, and molecular docking investigations indicate that these thiazole derivatives possess promising structural features for further development as potential bioactive scaffolds.