18-36 ay arası çocuğu olan ebeveynlerinotizm spektrum bozukluğu hakkında bilgi düzeyi ve farkındalıklarının incelenmesi
Investigation of the knowledge and awareness of parents with children aged 18-36 months about autism spectrum disorder
  1. Tez No: 957722
  2. Yazar: MUKADDES AKDİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ERDOĞDU CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu araştırmada , 18-36 ay arası çocuğu olan ebeveynlerin otizm spektrum bozukluğu (OSB) hakkında bilgi düzeyleri ve farkındalıklarının değerlendirilmesi ve çocukların OSB açısından risk durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki bu araştırmaya Tokat ilindeki bir Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 18-36 aylık çocuğu olan ebeveynler dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik bilgi formu, Otizm Farkındalık Ölçeği ve M-CHAT Türkçe Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan 212 ebeveynin çoğunluğu annelerden (%83) oluşmuştur.Katılımcıların Otizm Farkındalık Ölçeği (OFÖ) toplam puan ortalaması 3,44±0,35'tir. Elde edilen bu puana göre katılımcıların otizm farkındalık düzeyinin yüksek düzeyde (3.41-4.20) olduğu belirlenmiştir. M-CHAT sonuçlarına göre çocukların %92,9'u otizm açısından riskli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aimed to evaluate the knowledge levels and awareness of parents with children aged 18 to 36 months regarding Autism Spectrum Disorder (ASD), and to determine the risk status of the children in terms of ASD. This cross-sectional and descriptive study included parents of children aged 18 to 36 months who applied to a Family Health Center in the province of Tokat. The data were collected using a sociodemographic information form, the Autism Awareness Scale, and the Turkish version of the M-CHAT. The data obtained were analyzed using SPSS 22.0 software. The majority of the 212 parents who participated in the study were mothers (83%). The mean total score of the Autism Awareness Scale (AAS) was 3.44±0.35. According to this score, the participants' level of autism awareness was determined to be high (3.41–4.20). Based on the M-CHAT results, 92.9% of the children were found to be at risk for autism.