Bazı tiyazollerin nitrolanma kinetiklerinin teorik incelenmesi
A Theoretical investigation of nitration kinetics of some thiazoles
  1. Tez No: 114425
  2. Yazar: AYŞE KAYA (ATAR)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖĞRETİR, YRD. DOÇ. DR. NEVİN KANIŞKAN, YRD. DOÇ. DR. SELMA YARLIGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, bazı tiyazollerin nitrolanmasına ait termodinamik veriler semiempirik yöntemlerle teorik olarak hesaplanmış ve literatürde yer alan deneysel verilerle uyumu araştırılmıştır. Hesaplanan aktifleşme enerjisi, oluşum ısısı, entalpi, entropi ve serbest enerji değerlerinden faydalanılarak tiyazollerin nitrolanma reaksiyonlarının k hız sabitlerinin hesaplanması yoluna gidilerek, bu değerler yardımıyla k hız sabitinin termodinamik verilerle ilgisi araştırılmıştır. Yapılan hesaplamalar neticesinde aktifleşme enerjisi ile yapılan hesaplamaların nitrolanma reaksiyonlarının k (hız sabitleri) ile paralellik gösterdiği gözlenmiştir. Nötr haldeki tiyazol türevlerinin PM3 hesaplamaları ile; 2,3,4- trimetil tiyazolium türevlerinin MNDO hesaplamaları ile elde edilen k (hız sabiti) değerlerinin tam bir uyum içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thermodynamic factors were computed by semiempirical methods for the kinetic nitration of some thiazole derivaties. Using the obtained changes in heat of formations, AHf, enthalpies, AH, activation energies, AE, entropies, AS and free energies, AG, the reaction rates were calculated. These reaction rate constants were composed with the experimentally obtained ones the search a correlation was detected with PM3 results for neutral molecules where as the best correlation was actived by MNDO results for the model compounds.