A-CDM modelinin havalimanı hava tarafı performansına etkilerinin incelenmesi: Antalya havalimanı örneği
Analysis of the impacts of the A-CDM model on airport airside performance: The case of Antalya airport
  1. Tez No: 957724
  2. Yazar: BATTAL ÖMER TUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI CENK ERKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Çalışmaları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Çalışmaları ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Hava taşımacılığına olan talep bazı istisnai durumlar dışında - küresel ya da bölgesel sağlık krizi ve siyasi, ekonomik buhran gibi - gün geçtikçe artmaktadır. Buna rağmen doğal sınırlarına ulaşmış ya da fiziki büyüme için ihtiyaç duyduğu finansmanı sağlayamamış havalimanları, artan bu talep karşısında yeterli kapasite sağlayamamıştır. Gelecekte de hava taşımacılığına olan talebin artarak devam edeceği göz önünde bulundurulduğunda; mevcut kapasiteyi daha verimli kullanarak artan talebi karşılayabilecek ve gecikmeleri azaltacak sosyal, finansal, teknolojik ve çevresel sürdürülebilir havalimanı operasyonları için tüm paydaşların katılımıyla yeni bir modele ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, uçuş operasyon sürecini iyileştirerek kaynakların etkili bir şekilde kullanılmasını, gecikme, maliyet ve çevresel etkilerin en aza indirilmesini hedefleyen A-CDM (Airport Collaborative Decision Making - Havalimanı İşbirliğine Dayalı Karar Verme) modelinin sektör açısından önemini vurgulamak amaçlanmıştır. Uygulama alanı olarak henüz A-CDM olmayan ve yaz döneminde slot uygulanan Antalya Havalimanı seçilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde havalimanı kavramı ve operasyonları tanımlanarak havalimanı tipleri hakkında bilgiler verilmiştir. Uçuş operasyon süreci açıklanarak bu süreçte etkin olan paydaşlar belirtilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde havalimanı kapasitesi ve kapasitenin verimli kullanılmasının etkileri açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde uçuş operasyon sürecini iyileştirecek A-CDM modeli detaylı bir şekilde tanımlanmıştır. Antalya Havalimanı'nın mevcut operasyonel durumu ve A-CDM modeline isteklilik; mülakat, gözlem ve belgelerle tespit edilmiştir. Antalya Havalimanı'nın A-CDM olması durumunda olası kazanımları; derinlemesine görüşme, gözlem ve varsayımsal durum analizleriyle saptanarak performans göstergeleri ortaya konulmuştur ve bulgular betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Except in exceptional circumstances, such as global or regional health crises and political or economic turmoil, demand for air transportation has been steadily increasing. However, airports that have reached their natural limits or have been unable to secure the financing needed for physical expansion fails to provide sufficient capacity in response to growing demand. Considering that strong growth in air transport demand is expected to continue into the future, socially, financially and environmentally sustainable airport operations are only possible with a new model that relies on the participation of all stakeholders in order to use existing capacity efficiently and reduce delays. This study aims to emphasize the significance of the A-CDM (Airport Collaborative Decision Making) model in improving flight operation processes, reducing delays, preventing unnecessary cost, and mitigating environmental impacts. Antalya Airport, where flights are regulated during the summer season and A-CDM has not been implemented, is selected as the implementation site. In the first chapter, airport and airport operations are defined, and detailed information is provided about the different types of airports. Next, the flight operation process is explained, and the stakeholders who play an active role in this process are identified. In the second chapter, the airport capacity and the effects of its efficient use are discussed. In the third and final chapter of the study, the A-CDM model and how it can improve the flight operation process is explained in detail. The current operational performance of Antalya Airport and the willingness of possible stakeholders for the A-CDM model have been identified through interviews, observations, and document analysis. The potential benefits becoming an A-CDM airport to Antalya Airport have been assessed through in-depth interviews, observations, and hypothetical scenario analyses; performance indicators are established and the findings have been evaluated using descriptive analysis methods.