Sezaryen histerektomi yapılan plasenta previalı hastalarda cinsel fonksiyonların incelenmesi
Investigation of sexual functions after cesarean hysterectomy for patients with placenta previa
- Tez No: 610512
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH MEHMET FINDIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada Obstetri Kliniğinde plasenta previa totalis endikasyonu ile acil peripartum histerektomi yapılan hastaların cinsel fonksiyonları incelenerek sonuçları değerlendirildi. Materyal Metot: Çalışmamıza 2000-2018 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde plasenta previa totalis tanısıyla yatmış ve acil peripartum histerektomi olmuş olan 29 hasta dahil edildi. Çalışmayı kabul eden hastalar muayene amacıyla hastanemize davet edildi. Hastalar muayene edilerek demografik veriler kaydedildi ve cinsel fonksiyonları etkileyebilecek durumlar sorgulandı. Acil peripartum histerektomi sonrası cinsel fonksiyonlara etkileri incelendi. Verilerin analizi için SPSS 22 (Statistical Package for the Soical Sciences) paket programı kullanıldı. Bulgular: Kliniğimizde 9 yıllık dönemde toplamda 11314 doğumun olduğu, bunların 8954'ünün (%79,14) sezaryen olduğu, bu sezaryenlerin de 2042'sinin (%22,8) ise plasenta previa totalis endikasyonu ile alındığı tespit edilmiştir. Plasenta previa totalis endikasyonu ile 54 hastaya (%2,64) acil peripartum histerektomi yapılmıştır. 54 hastanın 33'üne ulaşılmıştır. Hastaların tamamı en az 1 kere sezaryen ile doğum yapmış olup sezaryen ile doğum yapmayan plasenta previa totalis tanılı 4 hasta çalışmadan çıkarılmıştır. Hastaların yaş aralığı 25-45 olup ortalamaları 35,38±4,69 yıl idi. Cinsel fonksiyon puan aralığı 10,8-27,6 olup ortalamaları 18,21±4,21 puan idi. Hastalara acil peripartum histerektomi sonrası kadın cinselliğini etkileyebileceğini düşündüğümüz çeşitli verilerle cinsel fonksiyon puanları karşılaştırılarak acil peripartum histerektominin cinsel fonksiyon üzerindeki etkileri incelendi. Sonuç: Plasenta previa totalis endikasyonuyla acil peripartum histerektomi yapılan hastaların kadın cinsel yaşamını etkileyebileceğini düşündüğümüz parametrelerin cinsel yanıtını etkilemediği, çalışmaya dahil edilen parametrelerden sadece hipogastrik arter bağlanmasının cinsel yanıtı etkilediği sonuçları çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to evaluate the sexual functions of the patients who underwent emergency peripartum hysterectomy with the indication of placenta previa totalis in the Obstetrics Clinic. Material and Method: The study included 29 patients who were hospitalized in Dicle University Medical Faculty, Obstetrics and Gynecology Clinic with PPT, between 2000-2018. Patients who accepted the study were invited to our hospital for examination. The patients were examined and demographic data were recorded and conditions that might affect CF were questioned. The effects of CF after APH were examined. For the analysis of the data, SPSS 22 package was used. Results: In our clinic, there were 11314 births in 9 years period, 8954 (79,14%) of them were caesarean section and 2042 (22,8%) of these cesarean sections were taken with PPT indication. With the indication of PPT, 54 patients (2,64%) had APH. 33 of 54 patients were reached. All patients were delivered by cesarean section at least once and four patients with PPT without cesarean section were excluded from the study. The age range of the patients was 25-45 years and their mean was 35.38 ± 4.69 years. The sexual function score range of the patients was 10.8-27.6 and the mean score was 18.21 ± 4.21. We evaluated the effects of APH on CF by comparing the various data that we thought might affect female sexuality after APH. Conclusion: It was concluded that the parameters that we think may affect the sexual life of the patients who were affected by PPT, did not affect the sexual response, only hypogastric artery binding effect the sexual response.