Kamusal alanda aidiyet bellek ve Doris Salcedo örneği
Belonging and memory in public space the case of Doris Salcedo
- Tez No: 957761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUDUM AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, sanat tarihi boyunca önemli kavramlar olan aidiyet ve belleğin, bilhassa kamusal alandaki kullanımını incelemektedir. Kamusal sanat, tarihsel evrimi boyunca çeşitli roller üstlenmiş; bu roller doğrultusunda da aidiyet ve bellek gibi toplumsal temelli kavramlar, farklı dönemlerde ve biçimlerde sanatsal üretimlere yansıtılmıştır. Sanat tarihine bakıldığında, kamusal alanda uygulanan sanatın farklı dönemlerde çeşitli amaçlarla üretildiği görülmektedir. Çalışmaların sergilendiği mekânla kurduğu ilişki ve bu mekânda ne kadar süreyle varlık göstereceği gibi unsurlar, kamusal sanatın sınıflandırılmasında belirleyici olmuştur. Bu çerçevede kamusal sanat, yalnızca mekânsal değil, aynı zamanda kavramsal bağlamda da çeşitlilik göstermektedir. Sanatçılar, geleneksel sunum biçimlerinin dışına çıkarak, kamusal alanda gerçekleştirdikleri çalışmalarla hem sanatın sınırlarını zorlamış hem de toplumsal meseleleri görünür kılmışlardır. Bu süreçte aidiyet ve bellek kavramları, sanatçılar tarafından sıkça ele alınmış ve sorgulanmıştır. Bu kavramların sanatçı ve izleyici açısından nasıl algılandığı, toplumun kimlik inşası ve kolektif belleğe etkisi, yapılan çalışmanın odak noktalarındandır. Araştırmada, Doris Salcedo'nun kamusal alanda gerçekleştirdiği sanatsal müdahaleler üzerinden aidiyet ve bellek kavramlarını nasıl ele aldığı irdelenmektedir. Sanatçının bu kavramları neden tercih ettiği ve kamusal alandaki üretimleri aracılığıyla nasıl dönüştürdüğü analiz edilmiş; buna bağlı olarak Salcedo'nun toplumsal hafızaya nasıl katkı sunduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the use of the concepts of belonging and memory—both of which hold significant importance throughout art history—particularly within the context of public space. Public art has taken on various roles throughout its historical evolution, and in line with these roles, socially rooted concepts such as belonging and memory have been reflected in artistic productions in different periods and forms. A review of art history reveals that art practiced in public spaces has been produced for various purposes at different times. Factors such as the relationship established with the space where the works are exhibited and the duration of their presence in that space have played a defining role in the classification of public art. In this framework, public art demonstrates diversity not only in terms of space but also in conceptual context. By stepping outside traditional forms of presentation, artists have pushed the boundaries of art through their public space interventions and have made social issues more visible. In this process, the concepts of belonging and memory have frequently been addressed and questioned by artists. How these concepts are perceived by both the artist and the audience, and their impact on identity construction and collective memory within society, constitute the main focus of this study. The research investigates how Doris Salcedo addresses the concepts of belonging and memory through her artistic interventions in public space. It analyzes why the artist chooses these concepts and how she transforms them through her public works; accordingly, it seeks to reveal how Salcedo contributes to social memory.