Acil servise başvuran yeşil alan hastalarının acil servise başvurma nedenleri ve acil servisin yoğunluğu üzerine etkisi
Reasons for application of green classified pati̇ents who admitted to the emergency department and the effect on the intensity of emergency department
- Tez No: 957760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKUMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Biz bu çalışmayla Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde veri tabanının oluşturulmasına zemin hazırlayabilecek, acil servisin olası yoğun saatlerini belirlemek, çalışma saatleri ve insan gücünü planlayabilmek için bilgi sahibi olmak, başvuruların aciliyet ve uygunluğunu, uygun olmayan başvuruların nedenlerini ve alınabilecek önlemleri ortaya koymayı amaçladık. Bu çalışma 02.09.2015-31.10.2015 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde prospektif olarak yapıldı. Hastaların acil servis (yeşil alan) başvurularını değerlendirmek amacıyla demografik veri (7 soru) ve Acil Servis (AS) başvuru nedeninin tespiti için (15 soru) toplam 22 adet kapalı uçlu soru soruldu. Veriler SPSS Windows 18 versiyonunda analiz edildi. Sayısal parametrik verilerin analizinde Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis testi, niteliksel verilerin analizinde ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to determine the potential overcrowded hours of emergency service, to have information in order to plan the working hours and workforce, to research the urgencies and the relevance of the applications and to reveal the reasons for the improper application and precautions to be taken for enabling the creation of the database in Ankara Training and Research Hospital Emergency Department. This study was performed prospectively in Emergency Department of Ankara Training and Research Hospital between 01.09.2015 and 31.10.2015. A total of 22 closed-ended questions were asked to determine the demographic data and cause of emergency applications in order to assess patients' emergency service (green area) applications. Data were analyzed using SPSS Windows 18 version. Kruskal-Wallis test and Mann-Whitney U test were used for the analysis of digital parametric data and Chi-square test was used for the analysis of qualitative data.