Günümüz sanatında mikro-ütopya ve oyun kavramının yeniden anlamlandırma stratejileri
Reinterpretation strategies for the concepts of micro-utopia and play in contemporary art
  1. Tez No: 957763
  2. Yazar: ŞEYMA İNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORGA KANTÜRK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tez, günümüz sanatında oyun kavramı aracılığıyla mikro-ütopyaların nasıl kurulduğunu, bu iki kavramın birbirine nasıl eklemlendiğini ve sanatın düşünsel, dilsel ve mekânsal yapılarında nasıl dönüştürücü potansiyeller taşıdığını incelemektedir. Modernizm sonrası Sanat üretiminde büyük anlatıların yerini parçalı, geçici ve çoğul yapıların almasıyla birlikte, sanatçılar da kapsayıcı ve ideal bir gelecek tasarımına dayanan klasik ütopya modelinden uzaklaşmış; bunun yerine yerel, gündelik ve deneyimsel mikro-ütopyalar inşa eden stratejilere yönelmişlerdir. Bu bağlamda oyun, yalnızca bir estetik jest değil; aynı zamanda düşünsel ve epistemolojik bir yöntem, deneyime dayalı bir anlatı kurma biçimi olarak değerlendirilmiştir. Tezde, oyun ve mikro-ütopya kavramları; temsil, dil ve mekânla kurdukları ilişkiler doğrultusunda teorik ve sanatsal çerçevede incelenir. Kolaj, rastlantı, alıntı ve spekülatif sistemler gibi oyunbaz yöntemlerle üretilen anlatıların, sanatçılara nasıl yeni deneyim alanları açtığı araştırılır. Wael Shawky, Jake & Dinos Chapman ve Kerem Ozan Bayraktar gibi sanatçıların işleri üzerinden, günümüz sanatında oyunun mikro-ütopyacı potansiyeli güncel örneklerle analiz edilir. Bu bağlamda çalışma, günümüz sanatında oyunun yalnızca biçimsel değil, aynı zamanda düşünsel ve politik bir araç olarak nasıl işlev gördüğünü ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how micro-utopias are constructed through the concept of play in contemporary art, exploring how these two notions intersect and the transformative potentials they hold within the conceptual, linguistic, and spatial structures of art. In the context of postmodern artistic production, the dominance of grand narratives has given way to fragmented, temporary, and plural forms. As a result, artists have moved away from the classical utopian model based on an ideal, all encompassing future, instead adopting strategies that construct local, everyday, and experiential micro-utopias. In this context, play is considered not only as an aesthetic gesture but also as a conceptual and epistemological method—a way of constructing narrative grounded in experience. The thesis analyzes the concepts of play and micro utopia through their relations with representation, language, and space, both theoretically and artistically. It investigates how playful narrative strategies—such as collage, chance, citation, and speculative systems—open new experiential realms for artists. Through the works of artists such as Wael Shawky, Jake & Dinos Chapman, and Kerem Ozan Bayraktar, the micro-utopian potential of play in contemporary art is analyzed using current examples. Accordingly, this study aims to reveal how play functions not only as a formal element but also as a conceptual and political tool in contemporary art.