Asistan hekimlerde medikal malpraktis korkusu ve defansif tıp uygulamaları üzerine anket çalışması
A survey study on the fear of medical malpractice and defensive medical practices among assistant physicians
  1. Tez No: 957764
  2. Yazar: BERNA ÇİVİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR DURMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde görev yapan asistan hekimlerin tıbbi malpraktis korkusu düzeyleri ile defansif tıp uygulamaları arasındaki ilişkiyi çok boyutlu olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda demografik ve mesleki değişkenlerin (yaş, cinsiyet, branş, deneyim süresi, ZMS sigortası varlığı, soruşturma öyküsü) bu ilişki üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Kesitsel ve analitik nitelikte tasarlanan bu çalışmada, Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde görev yapan 302 asistan hekim çevrim içi anket yoluyla değerlendirilmiştir. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik bilgi formu, Malpraktis Korku Ölçeği ve defansif tıp davranışlarını ölçen alt ölçeklerden oluşan anket formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Medical malpractice fear is increasingly recognized as a factor influencing clinical decision-making and promoting defensive medical practices among physicians. While this issue has been extensively studied among attending physicians, limited data exist regarding resident physicians, who are still in training and subject to intense clinical and legal pressures. To assess the relationship between fear of medical malpractice and the adoption of defensive medicine behaviors among resident physicians in Türkiye, and to examine how demographic and professional variables influence this relationship. This cross-sectional, analytical study was conducted among 302 resident physicians at Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital. Data were collected via an online questionnaire comprising a sociodemographic information form, the Malpractice Fear Scale, and validated subscales measuring cost-increasing behaviors, defensive behaviors, and avoidance tendencies.