Tam otomatik patates dikim makinalarında dikici düzen kepçesinin optimum tasarımı
Optimum design of up shape used in full automatic potato planter
  1. Tez No: 95778
  2. Yazar: MACİT ZORAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TAM OTOMATİK PATATES DİKİM MAKİNALARINDA DİKİCİ DÜZEN KEPÇESİNİN OPTİMUM TASARIMI Macit ZORAKİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tanm Makinalan Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Alİ thsan ACAR Ülkemizde, patates dikiminde, tam otomatik patates dikim makinalarımn kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada; patates dikiminde tohumluk olarak kullanılan patates yumrularının şekillerine, tam otomatik patates dikim makinalanndaki zincirli götürücülü dağıtım organlarında kullanılan kepçelerin uygunluğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, S değişik boyut ve şekilde kepçe şekli geliştirilmiş, bunlar bîr makinanın zincirli götürücü düzenine monte edilerek, patates yumrularının dolu geçme, boş geçme ve ikizleme oranları saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar İstatistiksel olarak analiz edilmiş ve sonuçta geliştirilen S kepçe tipinden C tipinin en uygun değerleri verdiği ortaya konulmuştur. 2000, 31 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Patates, tam otomatik patates dikim makinası, zincirli götürücü, kepçe tt #0^ÖĞMltM KURDU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis OPTIMUM DESIGN OF CUP SHAPE USED IN FULL AUTOMATIC POTATO PLANTER Macit ZORAKİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Aİİ İhsan ACAR Using of full automatic potato planters day by day become increase in our country. In this study, according to the shapes of potato seeds the determination of the optimum design of cup shape had been objectives. Cups were mounted on a chain which travelled vertically. Five different sizes and shapes of cup had been designed. In the tests, one potato seed, two or more potato seed and missing seed in the cups had been observed. Results have been analysed by statistical methods and C-type cup was ideal type. 2000, 3 1 pages KEY WORDS: Potato, full automatic potato planter, chain conveyor, cup