Bir kültürel temsil biçimi olarak Anadolu Rock tahayyülü
Anatolian Rock imagination as a form of cultural representation
  1. Tez No: 957775
  2. Yazar: ALİCAN OZAN İŞCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT BARIŞ ÇEREZCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Kültürel çalışmalar alanında anlamlandırma uygulamalarına yönelik analizler, bir kültürel ürünün neyi temsil ettiği sorusuna verilebilecek tek ya da“doğru”bir yanıtın olmadığı fikri temelinde gerçekleştirilirler. Popüler müzikte anlamın analizinde de benzer bir eğilimden istifade edilir. Bir popüler müzik türünün, izlerkitlesinin kültürel gereksinimlerine verdiği yanıtlara göre şekillenen temsil süreci, bir türün neyi ifade ettiğine,“biz”ve“öteki”kurgusunun nasıl inşa edildiğine, aidiyetle ilgili sınırların geçirgenlik seviyesine göre değişkenlik gösterir. Dolayısıyla bir türe yönelik tahayyül alanı içerisinde şekillenen anlam dünyası kimi zaman birbirileriyle uyum hâlinde olan kimi zamansa birbirleriyle çelişen kavramlar vasıtasıyla kurgulanır. Temsil de bu anlamın üretildiği ve bir kültürün üyeleri arasında değiş tokuş edildiği sürecin temel parçası olarak görülür. Bu tez kapsamında da kültürel temsil bağlamında Anadolu rock türünün sahip olduğu unsurlar değerlendirilmiştir. Kimi kaynaklarda Anadolu rock kimilerinde de Anadolu pop olarak adlandırılan popüler müzik türü, 2010'lu yıllardan itibaren kültürel akış içerisinde yeniden ivme kazanmaya başlamıştır. Bu ivmenin bir sonucu olarak da türün hem yurtiçi hem de yurtdışı kaynaklarda sıklıkla bir“canlanma”ile beraber anıldığı görülmektedir. Altın Gün gibi gruplara dair tanıtım yazılarının öncülüğünde Anadolu rock canlanmasıyla ilgili tartışmaların“retro,”“nostalji,”“egzotik”gibi kavramları içerecek şekilde yürütülmesi, söz konusu türe yönelik tahayyüle ilişkin tartışmalara kavramsal bir çerçeve çizilmesinin gerekliliğini göstermektedir. Bu gerekliliği karşılamak amacıyla bu tez, öncelikle türle ilişkilendirilen müzisyenlerin kültürel akış içerisindeki hareketliliğini“Anadolu rock canlanması”olarak anılan olguyla beraber ele almaktadır. İkinci ve daha merkezi olarak da Anadolu rock türünün izlerkitlesi tarafından nasıl algılandığı incelenmiş, türün canlanma ve nostalji gibi kavramlarla bağlantıları kültürel temsil bağlamında konumlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Analyses of meaning-making practices in the field of cultural studies are based on the idea that there is no single or“correct”answer to the question of what a cultural product represents. A similar tendency is used in the analysis of meaning in popular music. The representation process of a popular music genre, which is shaped by its responses to the cultural needs of its audience, varies according to what a genre expresses, how the fiction of“us”and“the other”is constructed, and the level of permeability of the boundaries related to belonging. Therefore, the world of meaning that takes shape within the field of imagination of a genre is constructed through concepts that are sometimes in harmony and sometimes in conflict with each other. Representation is also seen as a fundamental part of the process in which this meaning is produced and exchanged among the members of a culture. And within the scope of this thesis, the elements of the Anatolian rock genre in the context of cultural representation have been evaluated. The popular music genre, referred to as Anatolian rock in some sources and Anatolian pop in others, has begun to gain momentum again in the cultural flow since the 2010s. As a result of this momentum, the genre is frequently associated with a“revival”in both domestic and international sources. The fact that discussions on the Anatolian rock revival, led by promotional articles on bands such as Altın Gün, are conducted in a way that includes concepts such as“retro,”“nostalgia,”and“exotic”demonstrates the need to establish a conceptual framework for discussions regarding the imagination towards the genre. To address this need, this thesis first examines the mobility of musicians associated with the genre within the cultural flow, in conjunction with the phenomenon known as the“Anatolian rock revival.”Secondly, and more centrally, this thesis examines how Anatolian rock is perceived by its audience, situating the genre's linkages with concepts such as revival and nostalgia within the context of cultural representation.