Türkiye'de enflasyon hedeflemesi
Inflation targeting in Turkey
  1. Tez No: 957778
  2. Yazar: ÖZGE ERGÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ABUK DUYGULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Enflasyon hedeflemesi rejimi, son elli yıl içinde hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler arasında giderek daha fazla benimsenmiş ve dünya genelinde birçok ülke tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Bu strateji, fiyat istikrarını sağlamayı amaçlayan bir yaklaşım olarak, çeşitli ekonomik hedeflerle uyumlu şekilde tasarlanmıştır. Türkiye, uzun yıllar boyunca yüksek ve dalgalı enflasyonla mücadele eden bir ülke olarak, bu soruna çözüm arayışı içinde enflasyon hedeflemesi rejimini 2006 yılında benimsemiştir. Türkiye'de ilk kez 2002-2006 yılları arasında örtük enflasyon hedeflemesi uygulamaya konulmuş, 2006 yılı itibarıyla ise resmi olarak açık enflasyon hedeflemesi rejimine geçilmiştir. Bu dönemde, TCMB'nin enflasyon hedeflemesine dayalı politikaları, ekonomi üzerinde önemli etkiler yaratmış ve hükümetin ekonomik istikrar sağlama çabalarına katkı sağlamıştır. Bu çalışmanın amacı, uygulanmaya başladığı günden bugüne Türkiye'de enflasyon hedeflemesinin değerlendirilmesidir. Bu bağlamda çalışma enflasyon hedeflemesi döneminde; enflasyonun seyri ve fiyat istikrarı, finansal istikrar, döviz kurlarının seyri ve döviz kuru istikrarı, merkez bankası bağımsızlığı ve merkez bankası rezervlerinin seyri gibi alt başlıklara odaklanmaktadır. Enflasyon hedeflemesi, Türkiye'nin yaklaşık son 22 yılında para politikalarının merkezinde yer almakta ve fiyat istikrarını sağlama ve ikincil amaç olarak da ekonomik büyümeyi destekleme amacını gütmektedir. Çalışmada, enflasyon hedeflemesinin Türkiye'de başarılı olup olmadığı ve süreçte karşılaşılan zorluklar detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca, uluslararası deneyimler ışığında, Türkiye'nin enflasyon hedeflemesi stratejisinin sürdürülebilirliği ve potansiyel iyileştirme alanları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The inflation targeting regime has been increasingly adopted by both developed and developing countries over the last fifty years and has been implemented by many countries around the world. This policy tool is designed in line with various economic goals as an approach that aims to ensure price stability. As a country that has struggled with high and volatile inflation for many years, Turkey adopted the inflation targeting regime in 2006 in search of a solution to this problem. The Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) uses two basic approaches when determining monetary policy. The first approach is direct inflation targeting. Another method is estimating future inflation rates through indicators such as monetary aggregates, interest rates and exchange rates. Inflation targeting, which came to the fore as an effective tool in the 1980s, has been accepted as an important monetary policy tool in the fight against inflation over time. In Turkey, implicit inflation targeting was first implemented between 2002 and 2006, and the inflation targeting regime was officially adopted as of 2006. During this period, the CBRT's inflation targeting-based policies have had significant effects on the economy and contributed to the government's efforts to achieve economic stability. The aim of this study is to examine the effectiveness of inflation targeting in Turkey and its effects on economic policies. Inflation targeting has been at the center of Turkey's monetary policies implemented in recent years and aims to ensure price stability and support economic growth. The study examines the successes and challenges of inflation targeting in the Turkish economy in detail. In addition, the sustainability of Turkey's inflation targeting strategy and potential areas for improvement are discussed in light of international experience.