Yeşil ekstraksiyon teknikleri kullanılarak fındık yan ürünlerinden değerli biyoaktif bileşenlerin eldesi
Extraction of valuable bioactive compounds from hazelnut by-products using green extraction techniques
- Tez No: 957791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BENER, DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN BURAK ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Fındık (Corylus avellana L.), Betulaceae ailesinin bir üyesi olup dünya genelinde en çok tüketilen yemiş türlerinden biridir. Ekonomik açıdan bakıldığında kozmetik, gıda ve şekerleme gibi farklı endüstri alanlarında yaygın bir kullanımı vardır. Fındık tüketiminin fazla olması beraberinde atık olarak adlandırılan yan ürünlerin miktarını da arttırmaktadır. Küresel boyutta sürdürülebilirliğin önem kazanmasıyla birlikte gıda atıklarının değerlendirilmesi ve geri dönüştürülmesi için yapılan çalışmalar da önem kazanmıştır. Bu sebeple, fındık tüketimi ile açığa çıkan ve atık olarak nitelendirilen yan ürünlerin değerlendirilmesi ve dönüştürülmesi önemlidir. Kimyasal içerik açısından bakıldığında fındıktan elde edilen yan ürünlerin doymamış yağ, amino asit, protein, fenolik bileşikler, tokoferoller ve fitosteroller gibi biyoaktif bileşenlerce zengin olduğu bilinmektedir. Bu tez çalışması kapsamında fındık iç zarı ve fındık yağı çıkarma işleminden geriye kalan fındık unu kullanılmıştır. Yan ürünlerden biyoaktif bileşenlerin elde edilebilmesi için uygun ekstraksiyon yöntemleri belirlenerek en fazla verim elde edilebilmesi için optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Ekstraksiyon çalışmaları kapsamında literatürde yeşil ekstraksiyon yöntemleri olarak belirtilen mikrodalga destekli ekstraksiyon yöntemi ve ultrases destekli ekstraksiyon yöntemi kullanılmıştır. Yan ürünler için her iki ekstraksiyon yönteminde optimizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ekstraktların toplam antioksidan kapasite (TAK) değerleri hesaplanarak maksimum verimin elde edildiği ekstraksiyon yöntemi ve parametreleri belirlenmiştir. Aynı zamanda antioksidan özelliklerin detaylı olarak analizi için farklı yöntemler uygulanmıştır. HPLC-PDA sistemi kullanılarak optimum koşullarda elde edilen ekstraktların fenolik karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Kullanılan ekstraksiyon yöntemlerinin her birinin yeşilliğinin belirlenmesi için AGREE yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hazelnut (Corylus avellana L.), a member of the Betulaceae family, is one of the most widely consumed nuts worldwide. From an economic perspective, it is extensively used in various industries such as cosmetics, food and confectionery. The high consumption of hazelnuts also leads to an increase in the quantity of by-products, which are often classified as waste. With the growing global emphasis on sustainability, studies focused on the evaluation and recycling of food waste have gained importance. Therefore, it is crucial to valorize and transform the by- products generated through hazelnut consumption. In terms of chemical composition, it is known that hazelnut by-products are rich in bioactive compounds such as unsaturated fatty acids, amino acids, proteins, phenolic compounds, tocopherols and phytosterols. In this thesis study, hazelnut meal- leftover materials after oil extraction- were used. To obtain bioactive compounds from these by-products, suitable extraction methods were identified and optimization studies were carried out to achive maximum yield. Within the scope of the extraction studies, two green extraction techniques reported in the literature- microwave assisted extraction and ultrasound assisted extraction were utilized. Optimization processes were conducted for both methods in relation to the by-products. The total antioxidant capacity (TAC) values of the obtained extracts were calculated and the extraction method and parameters providing the highest yield were determined. In addition, various methods were applied for a detailed analysis of antioxidant properties. Phenolic characterization of the extracts obtained under optimal conditions was performed using an HPLC-PDA system. The AGREE software was employed to assess the greenness of each extraction method.