6 Şubat depremlerinin sağlık çalışanlarının psikolojik dayanıklıkları, deprem sonrası travma-başa çıkma düzeylerinin spritüel iyi oluşluluk düzeylerine etkisi: Malatya ili örneği
The psychological resilience of healthcare workers in the February 6 earthquakes, the effect of post-earthquake trauma coping levels on spiritual well-being levels: The case of Malatya province
- Tez No: 957792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURPERİHAN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kuruluşları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, 6 Şubat depremlerinden en fazla etkilenen iller arasında olan Malatya'da görev yapan sağlık çalışanlarının psikolojik dayanıklıkları, deprem sonrası travma düzeyleri, deprem stresi ile başa çıkma düzeylerinin spritüel iyi oluşluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu kapsamda bağımlı değişken olarak spritüel iyi oluşluluk düzeyleri, bağımsız değişken olarak da psikolojik dayanaklıkları, deprem sonrası travma düzeyleri, deprem stresi ile başa çıkma düzeyleri ele alınmıştır. Çalışma keşifsel ve tanımlayıcı nitelikte bir araştırmadır. Araştırma evrenini 10.07.2024 ve 15.09.2024 tarihleri arasında Malatya ilinde bulunan Doğanşehir Esra Köse Başaran Devlet Hastanesi, Akçadağ Şehit Gökhan Arslan Devlet Hastanesi ve Battalgazi Devlet Hastanesinde bulunan 265 sağlık çalışanından oluşturmaktadır. Verileri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”,“Deprem Sonrası Travma Düzeyi Ölçeği”,“Deprem Stresi ile Baş Etme Ölçeği”ve“Spritüel İyi Oluş Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi Statistical Package for Social Science Version SPSS 23.0 programı ile yapılmıştır. Cinsiyete göre sağlık çalışanlarının fark analizi sonuçları; Heycansal sınırlılık (p: 0,02), duyguşsal (p: 0,01), dini başa çıkma değerlendirmesi (p: 0), aşkınlık (p: 0) ve doğayla uyum (p: 0,01). Yaş aralığına göre fark analizi sonuçları; kontrol (p: 0,04), meydan okuma (p: 0) ve bilişsel yapılandırma (p: 0,001). Eğitim durumuna göre fark analizi sonuçları; meydan okuma (p=0,03). Ünvana göre fark analizi sonuçları; heycansal sınırlılık (p: 0,003), duyguşsal (p: 0,04), uyku problemleri (p: 0,01) ve dini başa etme değerlendirmesi (p: 0,003). Çalışma süresine göre fark analizi sonuçları; kontrol (p:0,01), meydan okuma (p: 0), bilişsel yapılandırma (p: 0,002). Deprem anında bölgede bulunma durumuna fark analizi sonuçları; heycansal sınırlılık (p: 0,03), duyuşsaal (p: 0,01). Depremde kaybı olma durumuna göre fark analizi sonuçları; kontrol (p: 0,04), davranış problemleri (p: 0,004), heycansal sınırlılık (p: 0,001), duyuşsal (p: 0,01) ve uyku problemleri (p: 0,01).
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between the psychological resilience, post-earthquake trauma levels, levels of coping with earthquake stress, and spiritual well-being levels of healthcare workers working in Malatya, which was among the provinces most affected by the February 6 earthquakes. In this context, spiritual well-being levels were taken as the dependent variable, and psychological resilience, post-earthquake trauma levels, levels of coping with earthquake stress were taken as the independent variables. The study is an exploratory and descriptive research. The research population consists of 265 healthcare workers working in Doğanşehir Esra Köse Başaran State Hospital, Akçadağ Şehit Gökhan Arslan State Hospital and Battalgazi State Hospital in Malatya between the dates of 10.07.2024 and 15.09.2024. The“Demographic Information Form”,“Psychological Resilience Scale”,“Post-Earthquake Trauma Level Scale”,“Coping with Earthquake Stress Scale”and“Spiritual Well-Being Scale”were used as data collection tools. Data analysis was performed using the Statistical Package for Social Science Version SPSS 23.0 program. The results of the difference analysis of healthcare workers by gender; emotional limitation (p: 0.02), emotional (p: 0.01), religious coping assessment (p: 0), transcendence (p: 0) and harmony with nature (p: 0.01). The results of the difference analysis by age range; control (p: 0.04), challenge (p: 0) and cognitive restructuring (p: 0.001). The results of the difference analysis by educational status; challenge (p=0.03). The results of the difference analysis by title; emotional limitation (p: 0.003), emotional (p: 0.04), sleep problems (p: 0.01) and religious coping assessment (p: 0.003). The results of the difference analysis by duration of work; control (p: 0.01), challenge (p: 0), cognitive restructuring (p: 0.002). The results of the difference analysis by status of being in the region at the time of the earthquake; emotional limitation (p: 0.03), affective (p: 0.01). Results of difference analysis according to the status of loss in the earthquake; control (p: 0.04), behavioral problems (p: 0.004), emotional limitation (p: 0.001), affective (p: 0.01) and sleep problems (p: 0.01).