2023-2024 sezonunda Türkiye'de yarışan triatlon sporcularının beslenmeye yönelik tutumlarının saptanması
Determination of the attitudes of triathlon athletes competing in Turkey in the 2023-2024 season towards nutrition
  1. Tez No: 957808
  2. Yazar: REMZİ EŞKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN HASIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada triatlon sporcularının beslenmeye yönelik tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini Türkiye Triatlon Federasyonuna bağlı lisanslı olarak spor yapan katılımcılar oluştururken örneklem grubunu 44'ü kadın 129'u erkek toplam 173 katılımcı oluşturmuştur. Veriler katılımcılara Google Formlar aracılığıyla oluşturulan link aracılığıyla ulaştırılmış olup araştırmaya katılımda gönüllülük esas alınmıştır. Araştırmanın ilk bölümünü kişisel bilgi formu, ikinci bölümünü ise Kaya ve Gündüz (2022) tarafından geliştirilen triatlon sporcularının beslenmeye yönelik tutumları ölçeği (TSBYTÖ) oluşturmuştur. Verilerin çözümlenmesi SPSS 25.0 paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the attitudes of triathlon athletes towards nutrition. A descriptive scanning model was used in this study. The universe of this study consisted of participants who are licensed to do sports under the Turkish Triathlon Federation, while the sample group consisted of 173 participants, 44 of whom were female and 129 were male. The data was delivered to the participants via a link created through Google Forms, and participation in the study was based on volunteering. The first part of the study consisted of a personal information form, and the second part consisted of the scale of attitudes of triathlon athletes towards nutrition (TSBYTÖ) developed by Kaya and Gündüz (2022). Data analysis was performed with the SPSS 25.0 package program.