Göreve yeni başlayan fen bilimleri öğretmenlerinin meslekte yaşadıkları ilk deneyimler, karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
First experiences, problems faced and solution proposals of novice science teachers
- Tez No: 957809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU EZBERCİ ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, 2021 yılı ve sonrasında atanan fen bilimleri öğretmenlerinin göreve başlama süreçlerinde karşılaştıkları deneyimleri, karşılaştıkları başlıca sorunları ve bu sorunlara yönelik geliştirdikleri çözüm önerilerini incelemektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kapsamında olgubilim deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep ilinde görev yapan 10 Fen Bilimleri öğretmeni ile Şanlıurfa ilinde görev yapan 10 Fen Bilimleri öğretmeni olmak üzere 2021 sonrası görevine başlamış toplam 20 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla çevrim içi olarak toplanmış; içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin idari işlemler, mesleki gelişim, okul ortamı, sosyal çevre, öğrenci ve veli ilişkileri gibi farklı alanlarda çeşitli zorluklarla karşılaştığını göstermektedir. Özellikle resmi evrak işleri, hizmet içi eğitim yetersizliği ve yeni okul ortamına adaptasyon sorunları dikkat çekmektedir. Katılımcıların önerileri arasında mesleki destek mekanizmalarının güçlendirilmesi, hizmet içi eğitimlerin artırılması ve deneyimli öğretmenlerle mentorluk uygulamalarının yaygınlaştırılması yer almaktadır. Sonuç olarak, yeni atanan fen bilimleri öğretmenlerinin mesleki uyum sürecinde çok boyutlu desteğe ihtiyaç duyduğu ve bu alanda yapılacak iyileştirmelerin öğretmenlerin motivasyonu ile mesleki gelişimlerine katkı sağlayacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the experiences, main challenges, and solution proposals of science teachers appointed in 2021 and afterwards during their initial years in the profession. In the study, phenomenological design was preferred within the scope of qualitative research method. The study group consists of 20 science teachers, with 10 working in Gaziantep and 10 in Şanlıurfa, all of whom began their duties after 2021. Data was collected online through structured interviews and analyzed using content analysis. The findings reveal that teachers face various challenges in administrative procedures, professional development, school environment, social adaptation, and relationships with students and parents. Notably, difficulties related to bureaucratic paperwork, insufficient in-service training, and adaptation to new school settings were frequently highlighted. Participants suggested strengthening professional support mechanisms, increasing in-service training opportunities, and expanding mentorship practices with experienced teachers as potential solutions. In conclusion, the study emphasizes that newly appointed science teachers require multidimensional support during their adaptation process, and improvements in this area would significantly contribute to their motivation and professional development.