Ortaokul öğrencilerinin boyut konusundaki kavramlara yönelik algıları ile matematiksel dil becerilerinin incelenmesi
Analyzing of middle school students' perceptions of concepts and mathematical language skills related to dimension
- Tez No: 957818
- Danışmanlar: PROF. DR. DANYAL SOYBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin boyut konusundaki kavramlara yönelik algıları ile matematiksel dil becerilerini incelemektir. Araştırmanın örneklemini, Kocasinan ilçesinde bulunan sosyoekonomik ve sosyokültürel şartlar bakımından orta düzey bir devlet okulunun yedinci ve sekizinci sınıfında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Karma yöntemin kullanıldığı araştırmada veriler, öğrencilerin boyut konusundaki matematiksel dil becerilerini ölçmek ve konu ile ilgili kavramlara yönelik algılarının tespiti için araştırmacı tarafından geliştirilen testler kullanılarak bir araya getirilmiş, yarı yapılandırılmış görüşmelerle desteklenmiş ve istatistiksel olarak analiz edilerek değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre ortaokul öğrencilerinin boyut konusundaki kavramlara yönelik algıları ile matematiksel dil becerileri testlerinden aldıkları toplam puanlar arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Matematiksel dil becerisi puanları ortalamaya yakın bir değerde bulunmuş, ayrıca cinsiyet değişkeni ve sınıf düzeyine göre matematiksel dil becerisi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Öğrenciler boyut konusunu anlamlandırmada ve konu ile ilgili geometrik kavramları sözel olarak tanımlamada zorlanarak, genelde şekille izaha başvurmuşlardır. Bununla birlikte kavramları ifade etmede bilgi düzeylerinin yeterli seviyede olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate middle school students' perceptions of dimension-related concepts and mathematical language skills. The study sample consists of seventh and eighth grade students of a medium-SES middle school in the Kocasinan district of Kayseri regarding socio-economic and socio-cultural conditions. A mixed method was used in the study. Data were collected using the tests developed by the researcher to measure students' skills in using mathematical language about dimensions, determine their perceptions of related concepts, supported by semi-structured interviews and analyze statistically. The results showed a moderate, positive, and significant relationship between middle school students' perceptions of dimensional concepts and their mathematical language skills scores. Mathematical language skill scores were close to the mean, and there was no statistically significant difference according to gender and grade. Students had difficulty in making sense of the dimension and defining with words geometric concepts related to the subject, and generally resorted to explanation with figures. However, it was observed that their knowledge level was not sufficient to express the concepts.