Geçici sığınmacı öğrencilerin fen bilgisi dersinde karşılaştıkları sorunlara yönelik öğretmen görüşlerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of teachers' opinions on the problems faced by temporary asylum-seeking students in science classes in terms of different variables
- Tez No: 957819
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, geçici sığınmacı öğrencilerin fen bilgisi dersinde karşılaştıkları sorunlara yönelik öğretmen görüşlerini farklı değişkenler açısından incelemektir. Araştırma, nicel yöntemlerden tarama modeli ile yürütülmüştür. Çalışma grubu, 2022– 2023 eğitim-öğretim yılında sınıfında geçici sığınmacı öğrenci bulunan 350 öğretmen (ölçek geliştirme) ve 250 fen bilgisi öğretmeni (uygulama) olmak üzere toplam 600 öğretmenden oluşmaktadır. Öğretmenler, kümeli rastgele örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışma kapsamında geliştirilen ölçeğin geçerliliğini sağlamak amacıyla Açımlayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılmış, güvenirlik için Cronbach Alfa katsayısı hesaplanmıştır. Ayrıca, öğretmen görüşlerinin çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma sonucunda geçerliliği ve güvenirliği sağlanmış, Cronbach Alfa katsayısı 0,84 olan bir ölçek geliştirilmiştir. Öğretmenler, öğrencilerin dil yeterliliğinde büyük sorun yaşamadıklarını ancak grup çalışmalarına katılımda isteksiz ve fikir paylaşımında çekingen olduklarını belirtmiştir. Uygulamalı etkinlikler ve materyal kullanımının öğrenci ilgisini artırdığı vurgulanmış, cinsiyet, mesleki deneyim, yaş, öğrenci say
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine teachers' opinions on the problems faced by temporary asylum-seeking students in science classes in terms of various variables. The research was conducted using the survey model, one of the quantitative research methods. The study group consists of a total of 600 teachers: 350 teachers who had temporary asylum-seeking students in their classrooms during the 2022–2023 academic year (for scale development) and 250 science teachers (for implementation). The teachers were selected using the cluster random sampling method. In order to ensure the validity of the scale developed within the scope of the study, Exploratory and Confirmatory Factor Analyses were conducted, and the Cronbach's Alpha coefficient was calculated for reliability. Additionally, independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to determine whether teacher opinions differed according to various variables. As a result of the study, a valid and reliable scale with a Cronbach's Alpha coefficient of 0.84 was developed. Teachers stated that students did not experience major problems in language proficiency; however, they were reluctant to participate in group work and hesitant to share their opinions. It was emphasized that hands-on activities and the use of materials increased student interest, and no significant differences were found based on gender, professional experience, age, number of students, or the location of the school.