Kazanç manipülasyonunun kilit denetim bildirimleri üzerine etkisi: BİST imalat sektörü üzerinde bir araştırma
The impact of earnings manipulation on key audit matters disclosures: A study on the BIST manufacturing sector
- Tez No: 957817
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN KÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın konusu; Finansal Bilgi Manipülasyonu (FBM) ve Bağımsız denetçi Standardı 701 (ISA 701; BDS 701)“Kilit Denetim Konularının Bağımsız denetçi Raporunda Bildirilmesi”ile güncellenen yeni bağımsız denetçi raporunda yer alan Kilit Denetim Bildirimleri (KDB) etkileşimini kapsamaktadır. Çalışmanın amacı; şirketlerin finansal tablolar aracılığı ile gerçekleştirdikleri kazanç manipülasyonu riskinin kilit denetim bildirimleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada ilk olarak FBM kavramı neden, amaç ve yöntemleri açısından incelenmiştir. Daha sonra KDB, ISA 701 (BDS 601) standardı kapsamında incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise Borsa İstanbul (BİST) İmalat sektöründe yer alan firmalar üzerinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Firmaların finansal bilgi manipülasyonu (kazanç manipülasyonu) riski, 8 değişkenli Beneish (1999) modeli kullanılarak tahmin edilmeye çalışılmıştır. Son olarak kazanç manipülasyonunun kilit denetim bildirimleri sayısı üzerine etkisinin incelenmesi amacı ile panel veri analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular kazanç manipülasyonu riski ile kilit denetim bildirimi sayısı arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Diğer bir ifadeyle, kazanç manipülasyonu riski yüksek olan firmaların bağımsız denetçi raporlarında daha az sayıda KDB'ye yer verildiği gözlenmiştir. Bu bağlamda, kazanç manipülasyonu riski taşıyan firmaların, denetçi raporlarında daha az sayıda kilit denetim bildirimine yer vermesi dikkat çekici bir sonuç olarak değerlendirilmektedir. Bu sonuç, KDB'lerin potansiyel riskleri yansıtma işlevinin her zaman beklenen düzeyde işlemediğine ve denetçi raporlarının şeffaflık düzeyinin firmadaki kazanç manipülasyonu riskinden etkilenebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study covers the interaction between Financial Information Manipulation (FIM) and the Key Audit Matters (KAM) included in the new independent auditor's report updated with International Standard on Auditing 701 (ISA 701; BDS 701)“Communicating Key Audit Matters in the Independent Auditor's Report.”The aim of the study is to examine the effect of the earnings manipulation risk, carried out by companies through their financial statements, on key audit matter disclosures. In the first part of the study, the concept of FIM is examined in terms of its causes, objectives, and methods. Then, KAM is analyzed within the scope of ISA 701 (BDS 701). In the application section of the study, research is conducted on companies in the manufacturing sector listed on Borsa Istanbul (BIST). The financial information manipulation (earnings manipulation) risk of the firms is estimated using the 8-variable Beneish (1999) model. Finally, panel data analysis is conducted to examine the effect of earnings manipulation on the number of key audit matters. The findings reveal that there is a negative and significant relationship between earnings manipulation risk and the number of key audit matters. In other words, it is observed that companies with higher earnings manipulation risk include fewer KAMs in their audit reports. In this context, the fact that firms with earnings manipulation risk include fewer KAMs in the auditor's reports is considered a striking result. This result suggests that the function of KAMs to reflect potential risks does not always operate as expected, and the transparency of audit reports may be affected by the earnings manipulation risk of the company.