Hemşirelerin hasta haklarını korumaya yönelik etik davranışları ile hasta merkezli bakım yetkinlikleri arasındaki ilişki
The relationship between nurses' ethical behaviors for protecting patients' rights and patient-centered care competencies
  1. Tez No: 957823
  2. Yazar: MELEK AKSÜT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERATİYE ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin hasta haklarını korumaya yönelik etik davranışları ile hasta merkezli bakım yetkinlikleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir nitelik taşımakta olup; evreni belirli olmayan bu çalışma, 397 hemşire ile çok merkezli olarak yürütülmüştür. Veriler,“Hemşirelerin Hasta Haklarını Korumaya Yönelik Etik Davranış Ölçeği”ve“Hasta Merkezli Bakım Yetkinliği Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 29 programı ile gerçekleştirilmiştir. Dağılımın normal olup olmadığını belirlemek için Kolmogorov-Smirnov testi; değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Ki-Kare Analizi, Pearson Korelasyon Analizi ile Basit ve Çoklu Regresyon Analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between nurses' ethical behaviors toward protecting patients' rights and their patient-centered care competencies. This descriptive and correlational study involved 397 nurses across multiple healthcare centers. Data collection utilized validated instruments: the“Ethical Behavior Scale for Nurses in Protecting Patients' Rights”and the“Patient-Centered Care Competency Scale,”both demonstrating high validity and reliability coefficients. Data analysis was performed using SPSS 29. The Kolmogorov-Smirnov test was used to assess normality, while chi-square analysis, Pearson correlation, and simple and multiple regression analyses were employed to examine relationships among variables.