Hemşirelerin ahlaki cesaret düzeyleri ile hasta haklarını korumaya yönelik etik davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between nurses' moral courage levels and ethical behaviors towards protecting patients' rights
- Tez No: 931715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÖZSABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma hemşirelerin ahlaki cesaret düzeyleri ile hasta haklarını korumaya yönelik etik davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, verilerin toplanması sırasında Trabzon İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı devlet ve eğitim araştırma hastaneleri ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Farabi Hastanesinde çalışan hemşireler; örneklemini ise araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 297 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Hemşire Bilgi Formu”,“Hemşirelerde Ahlaki Cesaret Ölçeği”ve“Hemşirelerin Hasta Haklarını Korumaya Yönelik Etik Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verileri kurum izinleri ve etik kurul onayı alındıktan sonra araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hemşirelerle, yüz yüze görüşme yöntemiyle Şubat 2024-Kasım 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, frekans, yüzde, ortanca, standartlaştırılmış beta katsayısı, Spearman'ın sıralama korelasyon katsayısı, Mann Whitney U testi ve Kruskall Wallis H testi ve yol analizi kullanılmıştır. Hemşirelerde Ahlaki Cesaret Ölçeği puan ortalamasının 78.38±14.6 ve Hemşirelerin Hasta Haklarını Korumaya Yönelik Etik Davranış Ölçeği puan ortalamasının 100.32±10.49 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and correlational design in order to examine the relationship between nurses' moral courage levels and ethical behaviors to protect patient rights. The population of the study consisted of nurses who were working in governmental and educational research hospitals affiliated to Trabzon Provincial Health Directorate and Farabi Hospital of Karadeniz Technical University Health Application and Research Center during the data collection; the sample consisted of 297 nurses who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study.“Nurse Information Form”,“Nurses Moral Courage Scale”and“Nurses' Ethical Behaviours for Protecting Patients' Rights Scale”were used to collect the data. Following the acquisition of institutional permissions and ethics committee approval, the research data were collected between February 2024 and November 2024 through face-to-face interviews with nurses who met the inclusion criteria and consented to participate in the study. Mean, standard deviation, frequency, percentage, median, standardized beta coefficient, Spearman's rank correlation coefficient, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis H test and path analysis were used in the analysis of the data. The mean score of the Nurses Moral Courage Scale was 78.38±14.6 and the mean score of the Nurses' Ethical Behaviours for Protecting Patients' Rights was 100.32±10.49.