Pankreas kanseri cerrahisi sonrası hastaların yaşam kalitesi ve beslenme düzeyleri arasındaki ilişkinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
The relationship and the affecting factors between quality of life and nutritional status of patients after pancreatic cancer surgery
- Tez No: 957854
- Danışmanlar: PROF. DR. YAPRAK SARIGÖL ORDİN, DOÇ. DR. CİHAN AĞALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, pankreas kanseri cerrahisi sonrası hastaların yaşam kalitesi ve beslenme durumlarını ve bunu etkileyen faktörleri incelemektir. Bu çalışma tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini, pankreas kanseri cerrahisi sonrası en az 90 gün geçmiş olan hastalar oluşmaktadır. Bu araştırmada, örneklem kriterlerinin karşılayan 77 hastaya ulaşılmıştır. Sosyo-Demografik ve Klinik Form, Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Organizasyonu Yaşam Kalitesi Ölçeği Versiyon 3 (EORTC QLQ-C30 Versiyon 3.0), Pankreas Kanseri Modülü 26 (EORTC QLQ-PAN26) ve Beslenme Risk Tarama-NRS 2002 kullanılmıştır. Verilerin analizinde, t-testi, Mann Whitney U, Ki-kare ve Lineer regresyon analizi kullanılmıştır. Hastaların ortalama yaşı 58.19±12.73 olup, hastaların %79.22'sinin (n=61)tümör tipi maligndir. Hastaların %42.85'ine pankreatikoduodenoktomi, %37.66'sına (n=29) distal pankreatektomi, %19.48'sine (n=15) total pankreatektomi uygulanmıştır. İleri yaş (ishal), kronik hastalık varlığı (duygusal fonksiyonel), malign tümör (global sağlık durumu, finansal zorluklar, tat, hepatik sendrom, yan etkilerle baş etme, sağlık hizmetlerinden memnuniyet, cinsellik), cerrahi öncesi ve sonrası beden kütle indeksi farkı (ağız kuruluğu, cinsellik), NRS≥ 3 puanın üzerinde olması (hepatik sendrom) ve erkek cinsiyetin (cinsellik) yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler olduğu bulunmuştur (p< 0.05). Ameliyat öncesi DM görülme prevalansı %38.96 ve ameliyat sonrası de novo DM görülme insidansı %36.17 bulunmuştur. De Novo DM'nin pankreatikoduodenektomi hastalarında hiç gelişmediği, distal pankreatektomi hastalarında iki vakada gelişerek görülme insidansının %6.89 olduğu ve total pankreatektomi hastalarının tümünde geliştiği bulunmuştur. Özellikle malign tümör tipinin yaşam kalitesinin birçok alanını etkilediği ve kötü beslenme durumunun yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediği bulunmuştur. Pankreas kanseri cerrahisi sonrası hastaların yaşam kalitesini iyileştirmeye yönelik girişimsel çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the quality of life and nutritional status of patients after pancreatic cancer surgery and the factors affecting them. This study is descriptive and cross-sectional. The sample of the study consists of patients who have undergone pancreatic cancer surgery at least 90 days prior. In this study, 77 patients who met the sampling criteria were reached. The Socio- Demographic and Clinical Form, the European Organization for Research and Treatment of Cancer Quality of Life Questionnaire Version 3 (EORTC QLQ-C30 Version 3.0), the Pancreatic Cancer Module 26 (EORTC QLQ-PAN26), and the Nutritional Risk Screening-NRS 2002 were used. For data analysis, t-test, Mann Whitney U, chi-square, and linear regression analysis were utilized. The mean age of the patients was 58.19±12.73, and 79.22% (n=61) of the patients had malignant tumor types. Pancreaticoduodenectomy was performed in 42.85% of the patients, distal pancreatectomy in 37.66% (n=29), and total pancreatectomy in 19.48% (n=15).