Bir tarım makinesi üreticisi için iç lojistik düzenlemesi
Internal logistics arrangement for an agricultural machinery manufacturer
  1. Tez No: 957861
  2. Yazar: DOĞUHAN VEYSEL KANAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE ERYÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Uluslararası Ticaret, Industrial and Industrial Engineering, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında, bir tarım makinesi üreticisi firmanın iç lojistik süreçlerinin optimize edilmesine yönelik bir düzenleme önerisi geliştirilmiştir. İç lojistik, bir üretim tesisinde malzeme ve ürünlerin en verimli şekilde taşınmasını, depolanmasını ve yönetimini kapsar. Etkin bir iç lojistik düzenlemesi, üretim sürecindeki verimliliği artırarak maliyetleri düşürmekte ve üretim hızını optimize edilmiştir. Çalışma, öncelikle mevcut iç lojistik süreçlerinin analizini yaparak firmanın işleyişinde karşılaşılan aksaklıkları ve iyileştirilmesi gereken alanları belirlemeyi amaçlamıştır. Literatür taraması ve saha gözlemleri ile firmanın lojistik sistemindeki zayıf noktalar tespit edilecek ve üretim sürecindeki stok yönetimi, malzeme akışı, taşıma süreçleri gibi unsurlar değerlendirilmiştir. Bu süreçte, yalın üretim ve 5S metodolojileri gibi modern lojistik ve üretim yaklaşımları dikkate alınmıştır Önerilen iç lojistik düzenlemesi, malzeme akışının daha akıcı hale getirilmesi, gereksiz taşıma ve bekleme sürelerinin azaltılması, stok yönetiminin optimize edilmesi ve depo düzenlemelerinin iyileştirilmesi üzerine kurulmuştur. Çalışma sonucunda, firmanın iç lojistik süreçlerinin iyileştirilmesi ile iş gücü ve zaman tasarrufları sağlanmış, üretim hızının artırılmıştır. Ayrıca, bu düzenlemelerin firmanın genel maliyet yapısına ve üretim verimliliğine olumlu etkileri üzerine de çıkarımlar yapılmıştır. Sonuç olarak, bu tezde sunulan iç lojistik düzenlemeleri, tarım makinesi üreticilerinin daha rekabetçi ve verimli hale gelmeleri için bir model oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a reorganization proposal has been developed to optimize the internal logistics processes of an agricultural machinery manufacturing company. Internal logistics encompasses the efficient transportation, storage, and management of materials and products within a production facility. An effective internal logistics arrangement enhances productivity in the production process, reduces costs, and aims to optimize production speed. The study first aims to analyze the current internal logistics processes to identify disruptions and areas in need of improvement within the company's operations. Through literature review and on-site observations, weak points in the company's logistics system were identified, and elements such as inventory management, material flow, and transportation processes within production were evaluated. In this process, modern logistics and production approaches such as Lean Manufacturing and the 5S methodology will be considered. The proposed internal logistics arrangement has focused on streamlining material flow, reducing unnecessary transportation and waiting times, optimizing inventory management, and improving warehouse organization. As a result of the study, improvements in the internal logistics processes of the company are expected to yield savings in labor and time, as well as increase production speed. Additionally, inferences were made regarding the positive impacts of these arrangements on the company's overall cost structure and production efficiency. In conclusion, the internal logistics arrangements presented in this thesis aimed to serve as a model for agricultural machinery manufacturers to become more competitive and efficient.