Artırılmış gerçeklikle zenginleştirilmiş resimli çocuk kitaplarında üç boyutlu karakter tasarımı ve bir tasarım uygulaması
Three-dimensional character design and a design application in illustrated children's books enriched with augmented reality
- Tez No: 957862
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN ÖZTÜRK GÖÇMEN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışması, basılı resimli çocuk kitabı formatının çağdaş teknolojilerle yeniden yapılandırılmasını konu almaktadır. Çalışma resimli çocuk kitapları, resimli çocuk kitaplarında karakter tasarımı, artırılmış gerçeklik teknolojilerinin resimli çocuk kitaplarında kullanımı ve artırılmış gerçeklikle zenginleştirilmiş resimli çocuk kitabı tasarım uygulamasının anlatıldığı dört ana bölümden oluşmaktadır. Resimli çocuk kitapları alanının gelişim sürecinden artırılmış gerçeklik teknolojilerinin resimli çocuk kitaplarında kullanımına kadarki süreç önemli gelişme ve noktalara değinilerek, literatür taraması ve örnekler ışığında anlatılmış ve tez uygulaması olan“Küçük Macera”adlı artırılmış gerçeklikle zenginleştirilmiş özgün resimli çocuk kitabı tasarımıyla desteklenmiştir. Çalışmada, okul öncesi döneme yönelik geliştirilen“Küçük Macera”adlı resimli çocuk kitabının tasarım süreci, karakter tasarımı, hikaye kurgusu, sayfa mizanpajı ve artırılmış gerçeklik entegrasyonu olmak üzere çok yönlü bir biçimde ele alınmıştır. İlk aşamada, iki farklı karaktere sahip olan İzabel ve Gılostır adlı kanarya kuşları detaylı biçimde tasarlanmış; ardından bu karakterlerin yer aldığı özgün bir hikaye, çocukların bilişsel gelişim düzeyleri gözetilerek tekerleme yapısıyla kurgulanmıştır. Görsel anlatımın metinle dengeli bir şekilde kullanıldığı hikaye,“boyutlar arası geçiş”teması etrafında şekillendirilmiştir. Kitabın etkileşimli yapısı, artırılmış gerçeklik teknolojileriyle güçlendirilmiş; çocukların fiziksel kitapla kurdukları etkileşim, dijital bir katmanla zenginleştirilmiştir. Hikayeye entegre edilen AG unsurları sayesinde çocuklar yalnızca okuyucu değil, aynı zamanda hikayeye aktif katılım gösteren kullanıcılar hâline gelmiştir. Tez kapsamında geliştirilen bu örnek kitap çalışması, hem pedagojik hem teknolojik açıdan çağdaş çocuk kitabı tasarımı için bir model sunmakta; aynı zamanda eğitimde çoklu duyuya hitap eden materyal geliştirme sürecine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the reconfiguration of printed picture book formats through contemporary technologies. The study is structured around four main chapters: the development of picture books, character design in picture books, the use of augmented reality (AR) technologies in children's picture books, and the design process of an augmented reality-enhanced picture book. The evolution of picture books and the integration of AR technologies are discussed through literature review and exemplary works, culminating in the thesis project titled“Küçük Macera”, an original AR-enhanced picture book. The study focuses on the multi-dimensional design process of Little Adventure, a picture book developed for the preschool age group. This includes character design, story development, page layout, and the integration of augmented reality. In the initial phase, two canary characters, İzabel and Gılostır, each with distinct traits, were designed in detail. The story featuring these characters was then crafted in the form of a rhythmic narrative, tailored to children's cognitive development. The visual storytelling was carefully balanced with textual elements, centered around the theme of“interdimensional travel.”The interactive nature of the book is strengthened by augmented reality technology, enriching children's engagement with the physical book through an added digital layer. Through these AR elements, children become active participants in the story rather than passive readers. This prototype book developed as part of the thesis offers a model for contemporary children's book design, both pedagogically and technologically. It also contributes to the development of multisensory educational materials in early childhood education.