İşletmelerin banka kredi kullanımlarının sektörler arasında yaratabilecekleri riskler açısından karşılaştırması
Comparison of business bank credit usage i̇n terms of the risks across sectors
  1. Tez No: 957869
  2. Yazar: FEYZA NUR HAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FARUK AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İşletmelerin borçlulukları ardındaki dinamikler ile temel finansman göstergeleri ve özellikle banka kredisi şeklindeki mali borçlar incelenmeye değer veriler olduğundan, borçluluğun ve banka kredi kullanımlarının yaratabileceği riskler, ele alınan sektörler özelinde ve karşılaştırılarak, kısa ve uzun vadeli biçimde kendisini tekrar eden düzeyler açısından, Türkiye'deki mevcut durum bu çalışma ile ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Reel Sektör İstatistikleri verileri değerlendirilerek, Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık sektörü, İmalat Sektörü, İnşaat Sektörü, Toptan ve Perakende Ticaret Sektörü (Toptan ve Perakende Ticaret: Motorlu Kara Taşıtlarının ve Motosikletlerin Onarımı Sektörü) ve Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri Sektörü ele alınarak borç düzeyi ve riski sektör özelinde incelenmekte ve sektörler 2010-2023 yılları arasındaki veriler üzerinden karşılaştırılmaktadır. İşletmelerin yüksek düzeyde borçlu olmalarından dolayı borçluluğun ve banka kredilerinin dinamikleri ayrıntılı olarak incelendiğinde seçilmiş reel sektörlerdeki genel görünümün ortaya konulmasının önemli olacağı değerlendirilmektedir. İşletmelerde incelenen sektörlerin varlıklarını banka kredilerine bağımlı olarak sürdürmelerini önlemek için öneriler getirmek hedeflenmekte, sektör üzerindeki ilave riskleri incelenerek detaylandırılmaktadır. Sunulan veriler doğrultusunda işletmelerin dahil olduğu genel sektörel finansal profil hakkında önerilerde bulunulmaktadır. Çalışmanın bulgularına göre; incelenen sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler için borçluluk kapsamında banka kredi kullanımlarının kısa vadeli borçlulukla ilgili olduğu, uzun vadeli banka kredi kullanımlarının ise görece riskli düzeyde dalgalandığı, sektörlerdeki banka kredileri ile borçlanma davranışının ise süreklilik gösterdiği tespit edilmiştir. İncelenen sektörlerdeki işletmeler için borçlanma dışı finansman sağlayabilmesi ve borçluluğun sürdürülebilirliğinin sağlanması yönelişlerinin öz kaynaklarını yeterli düzeye getirmelerine bağlı olacağından çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Bu önerilerin incelenen sektörlerdeki işletmelere, paydaşlarına ve teşvik mekanizmalarının oluşturulmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the dynamics behind the indebtedness of businesses and basic financing indicators and especially financial debts in the form of bank loans are worth analyzing, this study attempts to reveal the current situation in Turkey in terms of the risks that indebtedness and bank loan utilization may create, in terms of recurring levels in short and long term, comparing the sectors considered. In this context, by evaluating the data from the Real Sector Statistics of the Central Bank of the Republic of Turkey, the level and risk of debt is analyzed by taking the Agriculture, Forestry and Fishing sector, the Manufacturing Sector, the Construction Sector, the Wholesale and Retail Trade: Repair of Motor Vehicles and Motorcycles Sector and Accommodation and Food Service Activities Sector, the debt level and risk are analyzed on a sector-specific basis and the sectors are compared over the data between 2010 and 2023. Due to the high level of indebtedness of businesses, it would be important to analyze the dynamics of indebtedness and bank loans in detail to reveal the general outlook in selected real sectors. It is aimed to provide recommendations to prevent the sectors examined in the businesses from maintaining their assets dependent on bank loans, and the additional risks on the sector are examined and detailed. In line with the data presented, recommendations are made about the overall sectoral financial profile of the businesses. According to the findings of the study, it is determined that bank loans are related to short-term indebtedness, long-term bank loans fluctuate at a relatively risky level, and borrowing behavior with bank loans in the sectors is continuous. Since the ability to provide non-borrowing financing for the businesses in the analyzed sectors and to ensure the sustainability of indebtedness will depend on their orientation to bring their equity to an adequate level, various suggestions have been made. These recommendations are expected to contribute to the businesses in the analyzed sectors and their stakeholders by creating incentive mechanisms.