2018 ve 2024 öğretim programlarına göre hazırlanan matematik ders kitaplarındaki etkinliklerin matematiksel potansiyel düzeylerinin karşılaştırılması
A comparison of the mathematical potential of activities in mathematics textbooks prepared according to the 2018 and 2024 curricula
- Tez No: 957877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KEPCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yaşanan dönemin şartlarının değişmesiyle beraber, eğitim- öğretim ile kazandırılması gereken bilgi, beceri ve davranışlar da sürekli gözden geçirilip güncellenmelidir. Bu sebeple 2024'te Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında yeni bir ortaokul matematik öğretim programı yürürlüğe girmiştir. Bu programa uygun olarak başlangıçta yalnızca ortaokul beşinci sınıf matematik ders kitabı hazırlanıp okutulmaya başlanmıştır. Bu ders kitabının okutulmaya başlanması ile birlikte kitabın etkinliğini araştırma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bu çalışmanın amacı, 2024 ve 2018 öğretim programlarına göre hazırlanan beşinci sınıf matematik kitaplarındaki etkinliklerin matematiksel potansiyellerini karşılaştırmaktır. Bu amaçla çalışmada, bir adet 2024 ve dört adet 2018 matematik öğretim programına uygun olarak hazırlanan kitapta yer alan toplam 349 etkinlik doküman analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bu beş kitaptaki etkinlikler Bozkurt vd. (2022) tarafından geliştirilen Etkinlik Değerlendirme ve Geribildirim Aracı (EDGA) matematiksel potansiyel analitik rubriğinden yararlanılarak matematiksel potansiyel bileşenlerine göre değerlendirilmiştir. Bu bileşenler derinlik, matematiksel odak ve kompleksliktir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler ve Fisher-Freeman-Halton exact testi kullanılmıştır. Analizler sonucunda, 2018 programına göre hazırlanan dört kitaptaki etkinlikler arasında, yalnızca bir kitaptaki etkinliklerle 2024 programına uygun olan kitaptaki etkinliklerin matematiksel odak düzeyleri istatistiksel olarak benzer bulunmuştur. Bunun dışında tüm bileşenlerde 2024 programına göre hazırlanan kitaptaki etkinliklerin, 2018 programına uygun kitaplardaki etkinliklere göre daha yüksek matematiksel potansiyele sahip olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar doğrultusunda, yenilenen müfredata uygun olarak, diğer sınıf seviyeleri için hazırlanacak olan kitaplarda yer alacak etkinliklerin de matematiksel potansiyel düzeylerinin yüksek olmasına özen gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
Given the evolving conditions of each era, the knowledge, skills, and attitudes to be cultivated through teaching and learning must be continually reviewed and updated. Accordingly, in 2024 a new middle school mathematics curriculum was enacted under the Türkiye Century Education Model. Initially, only the fifth-grade mathematics textbook was developed and implemented. Its introduction has necessitated empirical investigation into the book's effectiveness. Therefore, this study seeks to compare the mathematical potential of the mathematical activities featured in fifth grade mathematics textbooks prepared under the 2024 and 2018 curricula. 349 mathematical activities in these five textbooks were evaluated according to the components of mathematical potential using the analytical rubric from the“Framework for Mathematical Activities”(FfMA) developed by Bozkurt et al. (2022). These components include depth, mathematical focus, and complexity. Descriptive statistics and the Fisher-Freeman-Halton exact test were used in the data analysis. Among the four textbooks prepared according to the 2018 curriculum, only one showed no statistically significant difference in the mathematical focus when compared with the 2024 textbook. According to two other components, the mathematical activities in the textbook aligned with the 2024 curriculum demonstrated higher levels of mathematical potential compared to those in the 2018 textbooks. Based on these results, it is recommended that mathematical activities in textbooks for other grade levels, to be developed in line with the renewed curriculum, should also be designed to exhibit a high level of mathematical potential.