Akut koroner sendrom tanılı bireylerde akupresürün anksiyete ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of acupressure on anxiety and physiological parameters in individuals diagnosed with acute coronary syndrome: A randomizedcontrolled study
- Tez No: 957898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET CAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma akut koroner sendrom tanısı almış bireylerde uygulanan akupresürün, bireylerin anksiyete düzeyleri ile fizyolojik parametreleri üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Manisa Şehir Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatarak tedavi gören bireyler oluşturmuştur. Çalışma, akupresür uygulanan müdahale ve rutin bakım verilen kontrol grubu olmak üzere iki gruba blok randomizasyon yöntemiyle atanmış, her grupta 34 kişi olmak üzere toplam 68 katılımcı ile yürütülmüştür. Veriler; Katılımcı Tanıtım Formu, Fizyolojik Parametreler Formu, Görsel Analog Skala ile Sayısal Anksiyete Ölçeği ile araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS ve JAMOVİ 2.3.28 paket programı kullanıldı. Normallik dağılımı basıklık ve çarpıklık değerlerinin ±2 olması, Kolmogrov Smirnov testi p değeri ve Q-Q plot grafikleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of acupressure applied to individuals diagnosed with acute coronary syndrome on their anxiety levels and physiological parameters. The population of the study consisted of inpatients treated in the Coronary Intensive Care Unit of Manisa City Hospital. The study was conducted with a total of 68 participants, 34 in each group, assigned to two groups as an intervention group receiving acupressure and a control group receiving routine care, by block randomization. Data were collected using the Participant Identification Form, Physiological Parameters Form, Visual Analog Scale and Numeric Anxiety Scale by the researcher through face-to-face interviews. SPSS and JAMOVI 2.3.28 package programs were used in data analysis. Normality of distribution was assessed with kurtosis and skewness values being ±2, Kolmogorov Smirnov test p value and Q-Q plot graphics.