Tip 2 diyabetli bireylerde diyabet koçluğunun diyabet öz yönetimi, glikozile hemoglobin ve diyabet distress düzeyine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of diabetes coaching on diabetes self-management, glucosylated hemogloin and diabetes distress level in individuals with type 2 diabetes: A randomized controlled study
  1. Tez No: 957899
  2. Yazar: SİNEM KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET CAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmanın amacı tip 2 diyabetli bireylerde diyabet koçluğunun diyabet öz yönetimi, glikozile hemoglobin ve diyabet distress düzeyine etkisini belirlemektir. Araştırma randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini birinci basamak aile sağlığı merkezine kayıtlı tip 2 diyabetli bireyler oluşturmuştur. Örneklem sayısı %95 güven (1-α), %80 test gücü (1-β), f=0,350 etki büyüklüğü ve tekrarlı varyansa göre her bir grupta 25 olmak üzere toplamda 50 kişi olarak belirlenmiştir. Dropout oranı %20 olarak alındığında her bir grupta 32 olmak üzere toplam 64 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Randomizasyon 4'lü blok randomizasyon yöntemi ile yapılmıştır. Müdahale grubuna 1 seans kimya görüşmesi ve 10 günde bir olacak şekilde sekiz seans diyabet koçluğu görüşmesi uygulanmıştır. Kontrol grubuna rutin bakım dışında ek bir müdahale uygulanmamıştır. Veriler; tanıtıcı özellikler formu, Tip 2 Diyabet Öz Yönetim Ölçeği, HbA1c İzlem Formu ve Diyabet Distress Ölçeği ile toplanmıştır. Veri analizinde JAMOVİ 2.3.28 paket programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler kapsamında sayı, yüzde, ortalama, standart sapma hesaplanmıştır. Kategorik değişkenlerinin karşılaştırılmasında; Ki-Kare Testi, Yates düzeltmeli Ki-Kare Testi, Fisher'in Kesin Ki Kare Testi ve Freeman-Halton Fisher's Kesin (Exact) Ki-Kare Testi uygulanmıştır. Sürekli değişkenlerin karşılaştırılmasında ise Mann Whitney U Testi, Welch Testi ve Student's T testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effect of diabetes coaching on diabetes self-management, glycosylated hemoglobin and diabetes distress levels in individuals with type 2 diabetes. The study is a randomized controlled experimental study. The sample of the study consists of individuals with type 2 diabetes registered at a primary care family health center. The sample size was determined as 50 people in total, 25 in each group, according to 95% confidence (1-α), 80% test power (1-β), f=0.350 effect size and repeated variance. When the dropout rate was taken as 20%, a total of 64 people, 32 in each group, were included in the study. Randomization was performed using the 4-block randomization method. The intervention group received 1 session of chemistry interview and 8 sessions of diabetes coaching interview every 10 days. No additional intervention other than routine care was applied to the control group. Data were collected using the introductory characteristics form, Type 2 Diabetes Self-Management Scale, HbA1c Follow-up Form and Diabetes Distress Scale. JAMOVI 2.3.28 package program was used in data analysis. Number, percentage, mean, standard deviation were calculated within the scope of descriptive statistics. Chi-Square Test, Yates Corrected Chi-Square Test, Fisher's Exact Chi-Square Test and Freeman-Halton Fisher's Exact Chi-Square Test were applied in the comparison of categorical variables. Mann Whitney U Test, Welch Test and Student's T test were used in the comparison of continuous variables.