Birinci seçenek antitüberküloz ilaçlardan en az birine dirençli mycobacterium tuberculosis kompleks klinik izolatlarında ikinci seçenek antitüberküloz ilaç direnci varlığının araştırılması
Investigating of the second-line antituberculosis drug resistance in mycobacterium tuberculosis complex clinical isolates resistant to at least one of the first-line antituberculosis drugs
  1. Tez No: 957910
  2. Yazar: NURCİHAN BİLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mycobacterium tuberculosis (M. tuberculosis)'in neden olduğu tüberküloz (TB), dünya genelinde en yüksek mortalite ve morbidite oranlarına sahip önemli bir patojendir. TB tedavisinde kullanılan birinci seçenek anti-TB ilaçlar, ilaca duyarlı TB'li hastaların kısa süreli tedavisinde kullanılmaktadır. Bu ilaçlar nüks ve direnci önlemek için altı aylık tedavi rejimini oluşturmaktadır. İkinci seçenek anti-TB ilaçlar özellikle çok ilaca dirençli (ÇİD)-TB ve yaygın ilaca dirençli (YİD)-TB'li hastaların tedavi rejiminde kullanılmaktadır. Bu ilaçlarla tedavi altı ila dokuz ay gibi uzun bir sürece dayanmaktadır. M. tuberculosis kompleks (MTBC) izolatlarında ilaç direncinin tespiti için, güvenilir, hızlı ve ucuz yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Resazurin mikroplak yöntemi (Resazurin Microtiter Assay, REMA), fenotipik yöntemler arasında yer alan ve MTBC izolatlarına karşı anti-TB ilaçların minimum inhibitör konsantrasyonu belirlemede kullanılan bir yöntemdir. Bu tez çalışmasında, birinci seçenek anti-TB ilaçlardan en az birine dirençli MTBC klinik izolatlarının ikinci seçenek anti-TB ilaçlara karşı duyarlılık paternlerinin REMA yöntemi ile belirlenmesi ve ülkemiz için epidemiyolojik veri elde edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, 2019-2024 yılları arasında, Mersin Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Mikobakteriyoloji Laboratuvarı'nda BACTEC MGIT 960 yöntemi ile birinci seçenek anti-TB ilaçlardan en az birine dirençli olduğu belirlenen 51 MTBC klinik izolatı dahil edildi. 51 klinik izolatın 13 (%25,5)'ünde REMA yöntemi ile ikinci seçenek anti-TB ilaçlara karşı direnç tespit edildi. Bu 13 klinik izolattan; 4 (%7,9)'ünün moksifloksasine, 3 (%5,8)'ünün kanamisine, 1 (%2)'inin amikasine ve 1 (%2)'inin linezolide karşı dirençli olduğu, ayrıca 3 (%5,8)'ünde linezolid+kanamisin direnci ve 1 (%2)'inde linezolid+bedakuilin direci olduğu saptandı. Çalışmamızda 5 ÇİD-TB izolatı belirlendi. Bu 5 ÇİD-TB'li izolatın 1'inde KAN'a karşı direnç saptandı. Çalışmamızda ikinci seçenek anti-TB ilaçlara karşı elde edilen duyarlılık sonuçları, ilimiz ve ülkemizin epidemiyolojik verilerine katkı sağlamaktadır. Özellikle çok ilaca dirençli TB olgularının REMA gibi alternatif yöntemlerle tespit edilmesi, dirençli izolatların toplumda yayılımının önlenmesine ve hastalığın kontrol altına alınmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tuberculosis (TB), caused by Mycobacterium tuberculosis (M. tuberculosis), is an important pathogen with the highest mortality and morbidity rates worldwide. First-line anti-TB drugs, used in TB treatment, are used for short-term treatment of patients with drug-sensitive TB. These drugs constitute a six-month treatment regimen to prevent relapse and resistance. Second-line anti-TB drugs are used in the treatment regimen of patients with multidrug-resistant (MDR) TB and extensively drug-resistant (XDR) TB. Treatment with these drugs lasts for a long period of six to nine months. Reliable, rapid and cost-effective methods are needed to detect drug resistance in M. tuberculosis complex (MTBC) isolates. Resazurin microplate method (Resazurin Microtiter Assay, REMA) is a method among the phenotypic methods and used to determine the minimum inhibitory concentration of anti-TB drugs against MTBC isolates. In this thesis, it was aimed to determine the susceptibility patterns of MTBC clinical isolates, resistant to at least one of the first-line anti-TB drugs, to second-line anti-TB drugs using the REMA method and to obtain epidemiological data for our country. Fifty-one MTBC clinical isolates, which were determined to be resistant to at least one of the first-line anti-TB drugs by the BACTEC MGIT 960 method at the Mycobacteriology Laboratory of the Department of Medical Microbiology at Mersin University Hospital between 2019 and 2024, were included in the study. Thirteen (25,5%) out of 51 clinical isolates were found to be resistant to second-line anti-TB drugs with REMA assay. Among these 13 isolates, resistance was found against MOKS in 4 (7,9%), KAN in 3 (5,8%), AMK in 1 (2%) and LNZ in 1 (2%) isolate. Additionally, resistance to the LNZ+KAN resistance was observed in 3 (5,8%) isolates, and resistance to the LNZ+BDQ was observed in 1 (2%) isolate. In our study, five MDR-TB isolates were identified. One of these five MDR-TB isolates was found to be resistant to KAN. The susceptibility results for second-line anti-TB drugs obtained in our study contribute to the epidemiological data of our province and country. It is thought that the detection of multidrug-resistant TB cases, especially with alternative methods such as the REMA, will contribute to preventing the spread of resistant isolates in the community and controlling the disease.