Pulsasyon yapan yıldızlarda dönem değişimi
Period variation of pulsating variables
- Tez No: 95793
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET YQksek Lisans Tezi PULSASYON YAPAN YILDIZLARDA DÖNEM DEĞİŞİMİ İbrahim KILIÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astronomi Ve Uzay Bilimleri Anabflİm Dab Danışman: Prof. Dr. Osman DEMİRCAN Mira tfirfl pnlsaayon yapan değişen yıldızlara dönemlerindeki dikkate değer değişimler Bgi çekici olmaktadır. Bu çalışmada çok gözlenen altı klasik Mira: R Hya, T Cep* R Aql, S Her. W Dra ve T Her uzun zaman Ölçeğinde dönem değişimlerinin anlaşılması için incelenmiştir. (P-E) diyagramlarından, bir Mira döneminin ortalama bir değer etrafmda on günlük genliğe kadar salınımlar yaptığı ve uzan zaman Ölçeğinde de (-100 yd) on gönden daha büyük genlikli değişimler ortaya koyduğa gösterilmiştir. Farkh karakterlerde olan bu uzun dönemli değişimler bir çok (3-5) sinusoidal değişimin toplantıyla İfade edilebilmektedir. Ancak herhangi bir sürekli fonksiyonnn dolayısı De (O-C) eğrilerinin çok terimli trigonometrik serilerle İfade edilebilirliği nedeniyle gelecekteki bir P veya (O-C) değerinin tahmininde bn formüller İse varamamaktadır. Söz konnstı uzun süreli gerçek dönem değişimleri, yıldız parlaklığını kontrol eden İç yapı değişiklikleriyle bağlantılı olmalıdır. 2000, 142 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Pulsasyon Yapan Yıldızlar, Dönem Değişimi, Mira Yıldızlan, R Hya, T Cep, R Aql, S Her,W Dra, T Her
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis PERIOD VARIATION OF PULSATING VARIABLES İbrahim KILIÇ Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Astronomy And Space Sciences Supervisor Prof. Dr. Osman DEMİRCAN The periods of Mira type pulsating variable stars have shown considerable changes are the subject of particular interest. Six classical well observed Miras: R Hya, T Cep, R Aql, S Her, W Dra and T Her were studied in the present work for the understanding of their long term period changes. It was shown by the (P-E) diagrams that the period of a Mira oscQates around a mean value with an amplitude of up to about ten days and exhibits considerable real changes (larger than ten days) in long time intervals ('-100 yr). Such long term variations have different caracters and are representable by the sum of many (3-5) sinusoidal variations. However it was known that the future predictions by such formulation fails» probably because any arbitrary continuous function and thus an (O-C) diagram can be represented to any desired degree of accuracy by multiple trigonometric series. Such long term real period variations should be related with the brightness controlling structural changes in the stars. 1999,142 Pages KEY WORDS: Pulsating variables, Period variation, Mira stars, R Hya, S Her, R Aql, W Dra, T Her, T Cep