Karayayın balığının (clarias lazera cuv. et val., 1840) çifteler Sakaryabaşı bölgesinde büyüme, kondisyon faktörü ve yumurta veriminin araştırılması
An Investigation on the grovving performance, condition factor and egg yields of catfish (clarias lazera cuv.et. val., 1840) in the Çifteler Sakaryabaşı, region
- Tez No: 95794
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yüksek lisans Tezi KARAY AYIN BALIĞININ (Ctartas lazera Cuv. el VaL, 1840) ÇİFTELER SAKARY ABASI BÖLGESİNDE BÜYÜME, KONDİSYON FAKTÖRÜ VE YUMURTA VERİMİNİN ARAŞTIRILMASI MevKtt KINDIR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabüim Dalı Danışman : Prof. Dr. Doğan AT AY Bu çalışmada Çifteler Batık Üretim ve Araştırma lâasyonundan kaçan ve Sakatyabası bölgesine uyum gösteren C. lazera ' run büyüme, kondisyon faktörü ve Öreme asetiklerinin tespiti amaçlanmıştır. Araştırma Şubat 1999 - Haziran 1999 tarihleri arasmda yürütülmüştür. Araştırına bölgesinde avlanan 131 karayaym II-IV yaşlan arasmda dağürm göstermiştir. Avlanan karayaymlarda büyüme özellikleri ve kondisyon katsayısı incelenmiş, 57 dişi karayaymda yumurta Bayisi, yumurta çapı, gonadosomatik index (G.S.I), yumurta sayısı ile vücut ağırlığı, gonad ağırlığı ve boy arastadaki ve vücut ağırlığı ile gonad ağırlığı arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Boy ağırlık ilişkileri, erkekler için W=0,0166*L2,7203(cî) ve dişiler için W=0,0032*LMMI (Ş) olarak tespit edilmiştir. Kondüsyon katsayısı erkekler ve dişiler için K=O,604±0,009 ve KH3,663±0,010 olarak bulunmuştur. Yumurta sayısı II yaşlılar İçin 15356*2999 adet, m yaşlılar için 28396*3187 adet, IV yaşlılar için 40975*5084 adet, V yaşlılar için 45694*23554 adet, VI yaşlılar için 92284*23723 adet; yumurta çapı Şubatta Q,513±Qtû95mm, Nisan'da 1,310*0,078 mm, Mayısta 1,505*0,042 mm Haziran'da l,471±0,420mm; G.S.I. Şubat aymda 1,90, Nisan aymda 11,44, Mayıs avrada 8^3, Haziran aymda 20,19 olmuştur. Yumurta sayısı -vücut ağırlığı arasındaki ilişki F = 82,52 l*W-43SO,İ; yumurta saym-gcnad ağırlığı arasmdakİ İlişki F ?= SlIS^GW0474 yumurta aayısı-boy arasındaki ilişki F«2863,9*L-8I416; vücut ağırlığı.gonad ağırlığı arasmdaki ilişki OW » 0,0792«WLW20 olarak bulunmuştur. 2000, 50 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Karayaym (Clarias kasra Cuv. et VaL, 1840), kondisyon katsayısı, gonadosomatik İndeks, yumurta çapı, boy-ağtrlık ilişkisi, yumurta sayısı-boy ilişkisi, yumurta sayısı-ağniık ilişkisi, yumurta sayısı-gonad ağtrhgı ilişkisi, vücut ağrrlığt-gonad ağırlığı İlişkisi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON THE GROWTH, CONDITION FACTOR and EGO EFFICIENCY OF CATFISH (Clarias lazera Cuv, et Val., 1840) ) IN ÇİFTELER SAKARY ABASI REGION Mevlüt KINDIR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries & Aquacufture Supervisor : Prof Dr. Doğan ATAY In this study, it is aimed to determine the growth, condition factor and egg efficiency of the catfishes ( C. lazera) which escaped from Çifteler Fish Production and Research Station and adapted to the Irving conditions of Sakaryabaşı region. The study was carried out from February 1999 up to June 1999. The age frequency distributions of the 131 captured catfishes in the survey region were determined as II-VI. Growth properties and condition coefficient were studied for captured catfishes and furthermore number of eggs, egg's diameter, gonadosomatic index (G.S.I), the relationships between number of eggs - weight, gonad weight and length, weight - gonad weight were also investigated in 57 captured female catfishes. Length and weight relationship for males and females was determined as W « Qfllt6*LXTn (c?), W - 0,0032*L3JW1 (?) respectively. Condition coefficient was found for males and females as K = 0,604*0,009 and K « 0,663±0,01C respectively. Number of eggs were 13356*2999, 28596*3187, 40975*5084, 45694*23554, 92284±23723 for II, m, IV, V, VI years old cat fishes respectively. Eggs diameter were 0,513±0,095mm, l,310*0,078mm, l,S05±0,042mm, l,471±0,420nmi on February, April, May and June respectively. G.S.I values were found as 1,90; 1 1,44; 8^3; and 20,19 on February, April, May and June respectively. Number of eggs-weight, number of eggs-gonad weight, number of eggs-length, weight-gonad weight relations were found respectively: F=82^21*W.4350,1, F=3 11 5,7*0^^, F=2863,9*L-81416, GW=O,0792*WltO26. 2000,50 pages KEY WORDS : Catfish (Clarias lazera Cuv. a VaL, 1840), condition coefficient, gonadosomatic index; egg diameter, length-weight relationshqJ, number of eggs-length relationship, number of eggs-weight relationship, number of eggs-ovary weight relationship.