Oto sanayi sitesinde çalışan işçilerin ruh sağlığını geliştirme durumları
Mental health promotion status of workers employed at auto industrial sites
  1. Tez No: 957940
  2. Yazar: TUĞBA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, oto sanayi sitesinde çalışan işçilerin ruh sağlığını geliştirme durumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Haziran 2024 ve Ağustos 2024 tarihleri arasında İstanbul ilinde yer alan bir oto sanayi sitesinde çalışan 332 işçi ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri ''Kişisel Bilgi Formu'' ve ''Ruh Sağlığının Geliştirilmesi Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan işçilerin tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. İşçilerin tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi ve post hoc analizlerinden faydalanılmıştır. Ruh Sağlığının Geliştirilmesi Ölçeği toplam puanı için ortalama 191.858±28.428 olup puanlar 95 ile 235 arasında değişmektedir. Genel olarak değerlendirildiğinde, katılımcıların ruh sağlığını geliştirme düzeyi yüksek olup özellikle değerler (18.28±2.73), arkadaşlık ilişkileri (19.58±4.76), iletişim (23±5.39) ve kişisel gelişim (25.91±4.10) gibi alanlarda daha yüksek puanlar alındığı görülmektedir. Ruh sağlığının geliştirilmesi toplam ve alt boyut puanlarının sosyodemografik değişkenlere göre farklılaştığı belirlenmiştir. Araştırmada, çalışılan haftalık saat miktarı, işin fiziksel etkisi, kişisel koruyucu donanım kullanım durumu, iş kazası geçmişi değişkenleri ve ölçeğin alt boyutları ile yapılan analizlerde anlamlı farklılıklar bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the mental health promotion status of workers employed at an auto industrial site. The study was conducted with 332 workers employed at an auto industrial site located in Istanbul between June 2024 and August 2024. Data were collected using the“Personal Information Form”and the“Mental Health Promotion Scale.”The data were analyzed using IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0. Frequency and percentage analyses were used to identify the descriptive characteristics of the participants, while mean and standard deviation statistics were used to examine the scale scores. To assess differences in scale scores based on participants' characteristics, independent samples t-tests, one-way ANOVA, and post hoc analyses were performed. The mean total score on the Mental Health Promotion Scale was 191.858±28.428, with scores ranging from 95 to 235. Overall, participants demonstrated a high level of mental health promotion, with particularly high scores in the subdimensions of values (18.28±2.73), friendships (19.58±4.76), communication (23±5.39), and personal development (25.91±4.10). The total and subdimension scores of the scale significantly differed according to sociodemographic variables. No statistically significant differences were found in relation to weekly working hours, the physical impact of the job, use of personal protective equipment or history of occupational accidents (p>0.05), suggesting weaker associations in these areas.