Bağımlılık rehabilitasyon merkezinde programı yarım bırakan ve tamamlayan hastaların karşılaştırılması
Comparison of patients who abandoned and completed the program at the addiction rehabilitation center
  1. Tez No: 957941
  2. Yazar: EMRE SAKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ZEYNEP BAŞABAK BHAIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu çalışma 3 ay yatılı hizmet veren bağımlılık rehabilitasyon merkezinde tedaviyi tamamlayan ve yarım bırakan hastaların karşılaştırılmasını amaçlamıştır. Yöntem: Araştırma, kesitsel desen kullanılarak yürütülmüş ve çalışma, ilişkisel tarama modeli temel alınarak tasarlanmıştır 25 tedaviyi terk eden ve 25 tedaviyi tamamlayan olmak üzere toplam 50 hastaya çalışma için hazırlanmış olan Bilgilendirilmiş Onam Formu ve Sosyodemografik Veri Formu'nun yanında Bağımlılık Profil İndeksi Klinik Formu (BAPİ-K), Tedavi Motivasyonu Anketi (TMA), Yaşam Doyum Ölçeği (YDÖ) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS program ile analiz edilmiştir Bulgular: Çalışmamızda rehabilitasyon programını yarım bırakan ve tamamlayan iki grup arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Programı tamamlayan bireylerde motivasyon, BAPİ ve algılanan sosyal destek anlamlı derecede yüksek olarak saptanmıştır. Sonuç: Motivasyon tedavi programını sürdürmede kritik bir etkendir. Programda motivasyonel görüşme tekniklerinin aktif olarak kullanılmasının, bireylerin tedavide kalma oranlarına olumlu katkı sağlayacağı görülmektedir. Güçlü aile bağları ve destekleyen sosyal destek varlığı bireylerin tedaviye bağlılığını etkilemektedir. Tedavi programında bireylerin sosyal destek mekanizmalarını güçlendiren bir yaklaşımın benimsenmesi tedavi terk oranlarını azaltacağı görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Treatment dropout is a common situation in alcohol and substance addiction treatment. While staying in treatment is an important criterion that positively affects treatment outcomes, treatment dropout is associated with many negative individual and social outcomes. This study was designed to comparatively examine the social and clinical characteristics of individuals who completed and dropped out of the program in a 3-month inpatient rehabilitation center. The aim of the study is to determine the factors that cause treatment dropout and to understand a rehabilitation system that better meets the needs of addicted individuals. It is also important as it is the first study to examine treatment dropout in rehabilitation centers in our country. Method: The research was conducted at Pusula Sober Living Association, which provides addiction rehabilitation services in Istanbul. The research started in March 2024 and was completed in May 2025. The research was conducted with 50 volunteers with alcohol and substance use disorders who agreed to be rehabilitated at Pusula Sober Living Association. In addition to the Informed Consent Form and Sociodemographic Data Form prepared for this study, the Addiction Profile Index Clinical Form, Treatment Motivation Questionnaire, Satisfaction with Life Scale and Multidimensional Scale of Perceived Social Support were used as data collection tools. The obtained data were analyzed in the SPSS 27 (Statistical Package for the Social Sciences) program Results: In the study, significant differences were found between the two groups that dropped out and completed the rehabilitation program. Motivation, Addiction profile and perceived social support were found to be significantly higher in individuals who completed the program. Discussion and Conclusion: Motivation is a critical factor in maintaining a treatment program. It is seen that the active use of motivational interviewing techniques in the program will contribute positively to the rate of individuals remaining in treatment. Strong family ties and supportive social support affect individuals' adherence to treatment. It is seen that adopting an approach that strengthens individuals' social support mechanisms in the treatment program will reduce treatment dropout rates.