Postop analjezi amaçlı supraklavikuler veya interscalen blok yapılan hastalara preop triflo çalıştırılmasının postop diyafram fonksiyonlarına etksinin diyafram usg ve MİP/MEP ölçümü ile incelenmesi
Investigation of the effect of preop triflo on postoperative diaphragm functions in patients who underwent postoperative analgesia supraclavikuler or interscalen block by diaphragm ultrason and MIP/MEP measurement
- Tez No: 957942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AKDAŞ TEKİN, DR. NİHAN ALTINTEPE BAŞKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç : Üst ekstremite cerrahilerinde postoperatif analjezi sağlamak amacıyla interskalen ve supraklaviküler bloklar sıklıkla uygulanmaktadır. Ancak bu blokların frenik sinir etkileri nedeniyle ortaya çıkan diyafram paralizisi bu blokların bazı hasta gruplarında kullanımını kısıtlamaktadır. Çalışmamızda birincil amacımız preoperatif dönemde insentif spirometri (triflo) ile solunum kas egzersizleri yaptırılmasının diyafram fonksiyonlarına etkisinin diyafram ultrason ve maksimum inspiratuar basınç (MİP)-maksimum ekspiratuar basınç (MEP) ölçümü ile incelenmesidir. İkincil amaçlarımız ise değerlendirmede kullanılan bu parametrelerin birbirleriyle korelasyonu, blokların postoperatif analjezi etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kabul kriterlerini karşılayan, genel anestezi altında üst ekstremite cerrahisi geçirecek olan, aydınlatılmış onam formunu imzalayan ASA1-3 olan 104 hastayla yapıldı. Çalışmamız prospektif gözlemsel bir çalışmadır.Kabul kriterlerini karşılayan, elektif operasyon planlanan çalışma grubunda (Grup A) bulunan 52 hastaya ilk MİP-MEP ölçümü yapıldıktan sonra bir hafta boyunca 3*20 defa günlük insentif spirometri çalıştırıldı ve hastalar daha sonrasında operasyona alındı. Operasyon sonunda uyandırılmadan önce 26 hastaya supraklaviküler, 26 hastaya da interskalen blok uygulandı. Hastalar derlenme odasına bırakıldıktan sonra Modifiye Aldrete skoru 10 olduğunda numerik derecelendirme sistemi (NRS) ile ağrı skorları kaydedildi, diyafram ultrason ile diyafram kalınlığı (DT), kalınlık fraksiyon (DTF), diyafram yer değiştirme (DE) oranları hesaplandı ve kaydedildi. Ardından RP Check MİP-MEP Ölçüm cihazı ile MİP-MEP ölçümleri yapılarak veriler kaydedildi. Diğer yandan kabul kriterlerini karşılayıp insentif spirometri çalışma sürecini bekleyemeyecek semi-acil opere edilecek kontrol grubunda (Grup B) bulunan 52 hastaya yine preoperatif MİP-MEP ölçümü yapıldı. Bu hastalara operasyon sonunda uyandırılmadan önce 26 sına interskalen, 26 sına supraklaviküler blok yapıldı. Postop Aldrete skoru 10 olduğunda NRS skorları kaydedildi, diyafram ultrason ile DT, DTF, DE oranı hesaplandı ve kaydedildi. Ardından RP Check MİP-MEP Ölçüm cihazı ile MİP-MEP ölçümü yapılarak veriler kaydedildi. Hastalara yapılan supraklaviküler blok için 10 ml bupivakain, 10 ml serum fizyolojik (SF) olmak üzere 1:1 oranında hazırlanan 20 ml ilaç uygulandı. Uygulanan interskalen blokta ise 5 ml bupivakain, 5 ml SF ile 1:1 oranında hazırlanan 10 ml ilaç uygulandı. Bulgular: Çalışmamızda gruplar demografik olarak benzerdi. DT, Grup A'da ortanca 6.5 (6,1-8,1) mm, Grup B'de ise ortanca 3,8 (3,1-6,0) mm idi ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Grup A'da ortanca DTF %64(56-70) olarak hesaplandı, Grup B'de ortanca DTF %48 (61-60) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective : In upper extremity surgeries, interscalen and supraclavicular blocks are frequently used to provide postoperative analgesia. However, the diaphragm paralysis caused by the phrenic nerve effects of these blocks restricts the use of these blocks in some patient groups. The primary aim of our study is to investigate the effect of performing breathing exercises with incentive spirometry on diaphragm functions during the preoperative period, with ultrasound and measured by maximal inspiratory pressure (MİP) and maximal expiratory pressure (MEP). The secondary objectives of the study were to examine the correlations among the evaluation parameters and to evaluate the effects of the nerve blocks on postoperative analgesia. Material and Methods : Our study was conducted with 104 patients classified as ASA I–III, who met the inclusion criteria, were scheduled to undergo upper extremity surgery under general anesthesia, and had signed the informed consent form. This study is a prospective observational study. In the study group (Group A), consisting of 52 patients scheduled for elective surgery and meeting the inclusion criteria, initial MIP-MEP measurements were performed. These patients were instructed to perform incentive spirometry exercises three times daily, 20 repetitions each, for one week prior to surgery. Following this preoperative regimen, the patients underwent surgery. Before emergence from anesthesia, 26 patients received a supraclavicular block, while the remaining 26 received an interscalene block. After transfer to the recovery room, once the Modified Aldrete Score reached 10, pain scores were assessed using the Numeric Rating Scale (NRS). Diaphragmatic thickness (DT), diaphragmatic thickening fraction (DTF), and diaphragmatic excursion (DE) were measured using ultrasonography and recorded. Subsequently, MIP-MEP measurements were repeated using the RP Check MIP-MEP device, and data were collected. In the control group (Group B), which included 52 patients who met the inclusion criteria but could not undergo the incentive spirometry protocol due to the semi-urgent nature of their operations, preoperative MIP-MEP measurements were also taken. Prior to emergence from anesthesia, 26 patients received an interscalene block and 26 received a supraclavicular block. When the Modified Aldrete Score reached 10 postoperatively, NRS scores were recorded, and DT, DTF, and DE measurements were again obtained via diaphragmatic ultrasound. Postoperative MIP-MEP measurements were then performed using the RP Check device. For the supraclavicular block, 20 mL of solution was administered (10 mL bupivacaine and 10 mL normal saline in a 1:1 ratio). For the interscalene block, 10 mL of solution (5 mL bupivacaine and 5 mL normal saline in a 1:1 ratio) was administered. Results : In our study, the groups were demographically similar. The median diaphragm thickness (DT) was 6.5 mm (IQR: 6.1–8.1) in Group A and 3.8 mm (IQR: 3.1–6.0) in Group B, with a statistically significant difference between the groups. The median diaphragmatic thickening fraction (DTF) was calculated as 64% (IQR: 56–70) in Group A and 48% (IQR: 41–60) in Group B. DTF was significantly higher in Group A compared to Group B (p < 0.001). Diaphragmatic excursion (DE) was also significantly higher in Group A [median 4.3 cm (IQR: 3.9–4.9)] than in Group B [median 3.2 cm (IQR: 2.6–4.1)] (p < 0.001). When comparing mean maximal inspiratory pressure (MIP), Group A showed a statistically significant increase postoperatively compared to preoperative values (p < 0.001), while Group B did not demonstrate a significant change (p = 0.048). Maximal expiratory pressure (MEP) also showed a significant postoperative increase in Group A (p < 0.001), but no significant change was observed in Group B (p = 0.969). The MIP/MEP ratio significantly increased postoperatively in Group A compared to baseline (p < 0.001), whereas there was no significant change in Group B (p = 0.201). In patients who received interscalene block, no hemidiaphragmatic paralysis (HDP) was observed in Group A, while partial paralysis was noted in approximately 20% of Group B patients. Among those who received supraclavicular block, no HDP was observed in Group A, whereas partial paralysis occurred in 25% of patients in Group B. Conclusion : We believe that performing preoperative respiratory muscle exercises using incentive spirometry in patients undergoing upper extremity surgery has beneficial effects on diaphragmatic function. Implementing these exercises regularly in the preoperative period may help mitigate the effects of diaphragmatic paralysis caused by upper extremity nerve blocks. Ultrasound clearly plays an important role in assessing potential diaphragmatic paralysis; however, MIP and MEP measurements alone have shown a weak correlation in reliably detecting paralysis. Therefore, further comprehensive studies are needed to clarify these associations. Keywords : brachial plexus, hemidiaphragmatic paralysis, incentive spirometry, diaphragmatic ultrasound, maximal inspiratory pressure, maximal expiratory pressure