The impact of cognitive load on EFL listening comprehension: a comparative analysis of note-taking and while listening
Bilişsel yükün dinlediğini anlama üzerindeki etkisi: Not tutarken ve dinlerken karşilaştirmali çalişmasi
  1. Tez No: 957946
  2. Yazar: TUĞÇE AYBİKEM KIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL LİMAN KABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, farklı iki seviyede İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin iki farklı dinleme becerisinin (dinlerken ve not tutarken) bilişsel yüke etksini ele almaktadır. Nicel veri Leppink (2013) tarafından geliştirilmiş bilişsel yük ölçeği ile toplanmıştır, nitel veri 6 gönüllü öğrenci ile bireysel görüşme aracılığıyla yapılmıştır. Not tutarken dinlemeye 58 öğrenci, dinlerken ise 62 öğrenci katılmıştır, öğrenciler google form linki ile cevaplarını kaydetmişlerdir. Nicel sonuçlara göre B1 ve B2 seviye öğrencilerinin bilişsel yüklerinde dinlerken ve not tutarken fark bulunmuştur. B1 öğrencilerinin dışsal bilişsel yükleri B2 öğrencilere göre daha fazladır. Not tutarken dinleme esnasında ise B2 öğrencilerinin içsel bilişsel yükleri B1 öğrencilere göre daha fazla çıkmıştır. Fakat toplam bilişsel yük ve cinsiyete bakıldığında fark çıkmamıştır. Nitel çalışmada öğrencilerin bu iki dinleme uygulaması hakkında düşünceleri ve bu uygulamaları yaparken karşılaştırdıkları zorlukları ele almak için yapılmıştır. Nitel veride pozitif, negatif, ve nötr cevaplara rastlanmıştır. Öğrencilerden bazıları dinlerken yapılan uygulamayı yararlı bulurken diğerleri zor bulmuştur. Not tutarken dinleme uygulamasında bazı öğrenciler uygulamayı uzun ve karışık bulurken diğerleri faydalı bulmuştur. Sonuçlara göre B1 ve B2 öğrencileri benzer önerilerde bulunmuştur. En belirgin öneri dinleme hızının yavaşlatılmasıdır. Öğrenciler dinleme hızının yavaşlatılmasının anlamalarına yardımcı olacağını düşünmektedir. Öğrenciler bu iki dinleme uygulamasının dinleme becerilerini geliştirdiğini düşünmektedir. Bu çalışma eğitimcilere ve müfredat tasarımcılarına dinleme etkinliklerinn tasarımının önemi ve öğrenciler tarafından sunulan öneriler sunmaktadır. Dışsal bilişsel yükün azaltılması dinlediğini anlamayı geliştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of two types of listening tasks while listening (WL) and note-taking (NT) on the cognitive load of English as a Foreign Language (EFL) learners at different proficiency levels (B1 and B2). Utilizing a mixed-method approach, quantitative data were collected through a Cognitive Load Scale (CLS) developed by Leppink (2013), while qualitative data were gathered via structured interviews with six volunteer students. A total of 62 students participated in the WL task, and 58 students participated in the NT task. The findings reveal significant differences in cognitive load between B1 and B2 learners. During WL tasks, B1 students experienced higher extraneous load (EL), particularly in understanding instructions and explanations, compared to B2 students. Conversely, during NT tasks, B2 students reported higher intrinsic load (IL), indicating greater difficulty with task complexity and content. No significant differences were found in overall cognitive load scores between the two tasks or between genders. Qualitative data highlighted mixed responses: while some students found WL tasks helpful others struggled with their complexity. Similarly, NT tasks were perceived as beneficial by some, but others found them challenging. The most common suggestion for improvement across both tasks was reducing the audio speed to enhance comprehension. This study underscores the importance of tasks design in managing cognitive load and offers insights for educators and curriculum designers to optimize listening activities for EFL learners. The findings suggest that tailoring tasks to proficiency levels and reducing extraneous load can significantly improve listening comprehension and learning outcomes.