Laktik asidin fermentasyon ortamından reaktif ekstraksiyon ile ayrılması
Seperation of lactic acid from fermentation media using reactive extraction method
  1. Tez No: 95795
  2. Yazar: EMİNE KAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ MEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LAKTİK ASİDİN FERMENTASYON ORTAMINDAN REAKTİF EKSTRAKSİYON İLE AYRILMASI Emine KAHYA Ankara Üniversitesi Fen BDimkri Enstitüsü Kimya MûneBtiisl^i Anabflus Dab Danışman : Prof. Dr. ÜîkÖ MEHMETOĞLU Laktik asit, gıda, ilaç ve kimya endüstrisinde yaygın olarak kullanılan önemli bir organik asittir. Bu amaçla maksimum saflıkta Üretilmesi Önem taşır. Bİyoteknotojide organik asitleri birçok yöntemle ayırmak mümkündür. Hİdrofîlik etkilerinden dolayı karboksüik asitleri bilinen organik çözücülerle ayırmak göctör. Bunun için son yıllarda reaktif ekstraksiyon, sm ekstraksiyona alternatif bir yöntem olarak geliştirilmektedir. Bu çalışma kapsamında laktik asidin oleyil alkol İçinde çözünmüş AUmin 336 ile rcaktif ekstraksiyonu gerçekkştirUmİştİr. Çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada sentetik laktik asit çözeltisi İle acakbğm, pH'ın, karıştırma hamın, ekstraksiyon süresinin, başlangıç laktik asit Erişiminin, oleyil alkol İçinde çözünmüş Alamın 336 miktarının ve soln fazın organik faza oranının etkisi Box-Wilson deney tasarım yöntemi İle oluşturulan deney planına göre incelenmiş ve laktik asidin reaktif ekstraksiyonn için optimum koşullar belirlenmiştir. Optimum koşullar; sıcaklık: 32°C, pH:2.0, karıştırma hızı: 120rpm, ekstraksiyon süresi: 20dk_ başlangıç laktik ash derişimi: 21gL*\ oleyil alkol İçinde çözünmüş % Alamin 336 miktarı: % 41.5 ve sulu fazın organik faza oranı: l/l olarak bulunmuştur. Çalışmanın Brînd aşamasında, fermentasyon ite üretilen laktik asidin reaktif ekstraksiyonunu gerçeUestirmck İçm sürekli çalışan birfermentasyon-ekstraksiyon sistemi geilsfirihnistir. Bos-Wilson deney tasarım yöntemi İle elde edilen optimum koşullar, sürekti sisteme uygulanarak laktik asidin fermentasyon sıvısından eş aub ayrılması sağlanmıştır. Ayrıca bu sistemde besleme çözeltisinin fenneotörde kalma suresinin ve sabstrat derişiıninin laktik asit üretimine ve ekstraksiyona, oleyil aBtol İçindeki % Alamin 336 miktarının ve sıcaklığın ekstraksiyona etkisi incelenmiştir. Bu sürekli sistemde ea etkin ayırmanın oleyfl alkol içindeki %4tS Alamin 336 ile 15°C de, lOOgL*' başlangıç sabstrat derişimde ve besleme çözeltisinin fennentörde 1 saat kalma suresinde gerçekleştiği bulunmuştur. Kesikli bir sistemde sen-tetik tektik asit çözeltisi ile gcrçeklestirBen deneyler sonucu bulunan optimum ekstraksİYon koşullarının sürekli fermentasyon-ekstraksiyon sistemi için de geçerli okluğu görülmüştür. 2000, 125 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Reaktif ekstraksiyon, laktik asit ayırma yöntemleri, \aktfca& üretimi, iMctobacillusdeibrueckü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ms. Thesis SEPARATION OF LACTIC ACID FROM FERMENTATION MEDIA USING REACTIVE EXTRACTION METHOD Emine KAHYA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor Prof. Dr. Ülkfl MEHMETO?LU Lactic acid is an important organic acid widely used in the food, pharmaceutical and chemical industries, therefore the production in maximum purity is important Organic adds can be separated using several methods in biotechnology. Became of the hydrophitk effects, it's difficult to separate carboxylic adds with conventional solvents. Therefore in recent years, reactive extraction has been developed as an alternative method to liquid extraction. In this study, the reactive extraction of lactic acid with Alamine 336 in oleyl alcohol was carried out The effects of temperature, pH, stirring rate, extraction time, initial lactic acid concentration, the amount of Alamine 336 in oleyl alcohol and the volumetric ratio of organic phase to aqueous phase were investigated with synthetic lactic add solution using Box-Wilson experimental design and optimum conditions were determined. The optimum conditions were found as; temperature: 32eC, pH:2.0, stirring rate: 120rpm, extraction time:20min-, initial lactic add concent ration: 2 lgL'1, the amount of Alamine 336 in oleyl alcohol: %4LS and the ratio of organic phase to aqueous phase: 1/1. In the second part, continuous fermentation-extraction system was designed En order to carry out the reactive extraction of lactic add, produced in fermentation medium simnltaneousyL The optimum inconditions determined by using Box-Wilson method were applied to continuous system. In addition, effect of residence time, initial substrate concentration on the lactic acid production add extraction were investigated. The effects of Alamine 336 percent in oieyl alcohol and temperature of the extractor were also investigated. In this system optimum conditions were found as; Alamine 336 percent:41.5, temperature: 15°C, İnitiaİ substrate concentration: lOOgL'1 and residence time :1b. These results were agreement with results of synthetic lactic add experiments. 2000, 125 pages KEY WORDS : Reactive extraction, separation methods of lactic acid, production of lactic add, Lactobacillus detbrueckü tv