Ortopedi cerrahisi geçiren hastaların öğrenim gereksinimleri ile taburculuğa hazır olma durumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the learning needs of patients undergoing orthopaedic surgery and their readiness for discharge
  1. Tez No: 957991
  2. Yazar: NEJLA GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÖZSOY DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kas iskelet sistemi, kemik, eklem, ligament, kıkırdak, tendon ve kaslardan oluşan, yenilenebilme ve iyileşebilme fonksiyonlarına sahip karmaşık bir sistemdir. Kas iskelet sisteminin temel görevleri, hayati organları koruma, vücudun pozisyon değişikliklerini ve hareketlerini sağlamaktır. Ortopedi cerrahisi geçiren hastaların, cerrahi sonrası dönemde hemşirelik bakımına ihtiyacı olarak özellikle mobilizasyon, agrı yönetimi, komplikasyonlar ve rehabilitasyon görülmektedir. Bu araştırma, ortopedi cerrahisi geçiren hastaların öğrenim gereksinimleri ile taburculuğa hazır olma durumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesini amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda yürütülen bu araştırmaya, İstanbul'daki bir eğitim ve araştırma hastanesinde ortopedi cerrahisi geçiren ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 200 hasta dahil edildi. Veri toplama aracı olarak“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği (HÖGÖ)”ve“Hastaneden Taburcu Olma Hazır Oluş Ölçeği - Kısa Form”kullanılarak veriler toplandı. Veriler SPSS kullanılarak analiz edildi. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama, standart sapma) kullanıldı. Verilerin karşılaştırılmasında t testi, tek yönlü varyans analizi uygulandı ve fark yaratan grubu bulmak için Bonferroni kullanıldı. İlişkiyi test etmek için Pearson korelasyon uygulandı. Yapılan istatistiksel analizlerde, hastaların HÖGÖ toplam puanı ile HTOHÖ-KF toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde bir ilişki belirlendi (r=–0.235, p=0.001). Sonuç olarak, öğrenim gereksinimleri azaldığında taburculuğa hazır olmanın arttığını, bu durum ortopedi cerrahisi geçiren hastaların taburculuğa hazırlanmasında ve taburculuk eğitimi sürecinde hemşirelerin kilit rol oynadığını göstermektedir. Taburculuk planlamasında özellikle günlük yaşam aktiviteleri, cilt bakımı, ilaç kullanımı, komplikasyon yönetimi ve hasta eğitimi gibi alanlarda bilgilendirmenin önceliklendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The musculoskeletal system is a complex system comprising bones, joints, ligaments, cartilage, tendons, and muscles that have regenerative and healing functions. The primary tasks of the musculoskeletal system are to protect vital organs and provide for the body's position changes and movements. Patients undergoing orthopaedic surgery need nursing care in the postoperative period, especially mobilisation, pain management, complications, and rehabilitation. This study aimed to evaluate the relationship between the learning needs of patients undergoing orthopaedic surgery and their readiness for discharge. In this descriptive and correlational design study, 200 patients who underwent orthopaedic surgery in a training and research hospital in Istanbul and voluntarily participated in the study were included. Data were collected using the 'Patient Descriptive Information Form', 'Patient Learning Needs Scale (PLNS)', and 'Hospital Discharge Readiness Scale-Short Form (RHDS-SF)'. Data were analysed using SPSS. Descriptive statistical methods (number, percentage, min-max values, mean, standard deviation) were used to evaluate the data. The t-test and one-way analysis of variance were used to compare the data, and the Bonferroni method was used to identify the group that made a significant difference. Pearson correlation was used to test the relationship. In the statistical analyses, a statistically significant and negative correlation was found between the total score of the patients' PLNS and RHDS-SF (r = -0.235, p = 0.001). In conclusion, readiness for discharge increased when learning needs decreased, indicating that nurses play a crucial role in the discharge preparation and education process for patients undergoing orthopaedic surgery. It is recommended to prioritise information in discharge planning, especially in areas such as activities of daily living, skin care, medication use, complication management, and patient education.