Tip 2 diyabetli hastalarda kendi kendine akupresür uygulamasının periferik nöropatik ağrı ve HBA1C üzerine etkisi
Effect of self-acupressure on peripheral neuropathic pain and HBA1C in patients with Type 2 diabetes
- Tez No: 957990
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hemşirelik, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu araştırma, tip 2 diyabet tanılı hastaların kendi kendine uyguladıkları akupresürün, periferik nöropatik ağrı ve HbA1c üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla deneysel tasarımda randomize kontrol gruplu olarak gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma örneklemi, bir eğitim ve araştırma hastanesinin diyabet polikliniğine tanı/tedavi/takip amacıyla başvuran 18 yaş ve üzerindeki 60 tip 2 diyabet tanılı (30 girişim, 30 kontrol) hastadan oluşmaktadır. Araştırma verileri Mart – Aralık 2024 tarihleri arasında, Hasta Bilgi Formu, Nöropatik Ağrı Anketi – DN4, Öz İzlem Formu ve Kendi Kendine Akupresür – VAS ile Memnuniyeti Değerlendirme Formu araçları kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 30.0 programı kullanılmış olup, anlamlılık düzeyi p0,05). Müdahale sonrası 3. ay kontrolünde girişim grubundaki hastaların kendi kendine akupresür uygulaması sonucunda periferik nöropatik ağrı seviyesini gösteren DN4 toplam skorunda ve HbA1c seviyelerinde önemli ölçüde azalma görülürken (p0,05). Sonuç: Tip 2 diyabetli hastaların kendi kendine uyguladıkları akupresürün periferik nöropatik ağrı ve HbA1c seviyelerini düşürmede etkili olduğu saptanmıştır. Bu doğrultuda akupresür alanında sertifikaya sahip hemşireler tarafından hastalara kendi kendilerine uygulama yapabilmeleri için eğitim vermeleri ve bu tamamlayıcı tıp yönteminin hemşirelik bakımına entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted in a randomized controlled experimental design to determine the effects of self-applied acupressure on peripheral neuropathic pain and HbA1c in patients with type 2 diabetes. Materials and Methods: The research sample consisted of 60 patients aged 18 years and over with type 2 diabetes (30 intervention, 30 control) who applied to the diabetes outpatient clinic of a training and research hospital for diagnosis/treatment/follow-up purposes. The research data were collected between March 2024 and December 2024 using the Patient Information Form, Neuropathic Pain Questionnaire - DN4, Self-Monitoring Form and Self-Acupressure - VAS and Satisfaction Evaluation Form tools. SPSS 30.0 program was used in the analysis of the data and the significance level was accepted as p0.05). In the 3rd month post-intervention follow-up, a significant decrease was observed in the DN4 total score indicating the level of peripheral neuropathic pain and HbA1c levels as a result of self-acupressure application in the intervention group (p0.05). Conclusion: It has been determined that acupressure applied by patients with type 2 diabetes is effective in reducing peripheral neuropathic pain and HbA1c levels. In this context, it is recommended that nurses with a certificate in the field of acupressure provide training to patients so that they can apply it themselves and that this complementary medicine method be integrated into nursing care.