Omuz artroskopisi cerrahisi sonrası hastaların yaşadıkları sorunların değerlendirilmesi
Evaluation of the problems experienced by the patientsafter shoulder arthroscopy
- Tez No: 696104
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Ortopedi ve Travmatoloji, Nursing, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, omuz artroskopisi cerrahisi uygulanan hastaların ameliyat sonrası yaşadıkları sorunların değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma 16 Temmuz 2020 – 24 Aralık 2020 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde ilk kez omuz artroskopisi geçiren 88 hasta ile yürütülmüştür. Araştırma Hasta Bilgi Formu ile Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH) kullanılarak iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, omuz artroskopisi öncesi yüz yüze, ameliyat sonrası 1., 6. ve 12. haftalarda hastalarla telefonla görüşülerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) bağımsız örneklem t testi, ANOVA, Levene, Bonferroni ve Tamhane's T2 testleri kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmede; hastaların ameliyat öncesi dönem DASH anketi puan ortalaması 54,21±19,65, ameliyat sonrası 1. hafta 62,07±15,40 6. hafta 37,76±17,08 ve 12. hafta 23,81±12,66 olarak bulunmuştur. Hastaların ameliyat öncesi dönem DASH anketi iş modülü bölümü puan ortalaması 50,78±29,56, ameliyat sonrası 1. hafta 57,24±29,54, 6. hafta 39,49±28,04 ve 12. hafta 19,32±18,92 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study was to determine problems experienced by patients after shoulder arthroscopy. This study was carried out between july 16nd, 2020 and december 24th, 2020 in Orthopedics and Traumatology Clinic of Gazi University Health Research and Practice Centre in Ankara. This study included 88 patients undergoing shoulder arthroscopy for the first time. The research has been conducted in two stages by using patient identification form and Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) questionnaire. Questionnaires were applicated to the patients before the surgery by face to face and tele-follow up visits on 1st, 6th and 12th weeks. Descriptive statistical methods (frequency, percentage, mean, standart deviation) and independent Samples t test, ANOVA, Levene, Bonferroni ve Tamhane's T2 were used in evaluating the data.